Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów

Od blisko 30 lat, każdego drugiego sierpnia, Stowarzyszenie Romów w Polsce organizuje obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Tegoroczne uroczystości odbyły się na terenie byłego obozu Birkenau, przy pomniku ofiar narodowości romskiej.

W nocy z drugiego na trzeciego sierpnia 1944 roku więźniowie obozu rodzinnego dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager), około 4300 Romów i Sinti, dzieci, kobiet i mężczyzn, zostało zamordowanych w komorach gazowych.

 

2 sierpnia jest obchodzony jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. W uroczystości na terenie byłego Zigeunerlager w KL Birkenau wzięły udział delegacje ambasad i konsulatów, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych oraz przedstawiciele organizacji kulturalnych, oświatowych, wyznaniowych, muzeów i fundacji z Polski i z Europy. Gminę Oświęcim reprezentował sekretarz Robert Dziuba.

 

W czasie II wojny światowej pół miliona Romów zginęło wskutek zbrodniczej, rasistowskiej polityki nazistowskich Niemiec. Wiele romskich społeczności uległo całkowitej likwidacji. Nad życiem wielu innych cień zagłady rozciągnął się na wiele lat.

 

Źródło: stowarzyszenie.romowie.net

 

fot. www.auschwitz.org, Marek Lach

Tagi

GALERIA