Rocznica zakończenia II wojny światowej

Działania wojenne w Europie zakończyły się 8 maja 1945 roku. Uroczystość w rocznicę tego wydarzenia miała miejsce w Porębie Wielkiej.

Przedstawiciele gminnych władz – wśród nich wójt Mirosław Smolarek i przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek – złożyli najpierw kwiaty na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki w Oświęcimiu. W Porębie Wielkiej do samorządowców dołączyli przedstawiciele miejscowej Rady Sołeckiej, Ludowego Klubu Sportowego, Przedszkola Samorządowego, Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej.
 
 
Po odśpiewaniu polskiego hymnu ksiądz proboszcz Stanisław Sadlik przypomniał, że 76 lat temu po niemieckiej okupacji nastał czas kolejnej – sowieckiej. Zwrócił też uwagę na odpowiedzialność za słowo i dominujący w publicznych przekazach antagonizm prawdy i kłamstwa. Po modlitwie za ofiary wojen uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przy Pomniku Poległym i Pomordowanym podczas wojen światowych.
 
 
8 maja jest świętem państwowym na mocy Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa, którą Sejm RP przyjął 24 kwietnia 2015 roku.
Tagi

GALERIA