Dzień Strażaka i jubileusz Związku OSP RP

Przewodni motyw tegorocznych obchodów strażackiego święta to setna rocznica powstania Głównego Związku Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Do dziedzictwa tej organizacji odwołuje się Związek OSP RP. Jego lokalną strukturą jest Zarząd Miejsko-Gminny skupiający m.in. jednostki z gminy Oświęcim.

Przed odzyskaniem niepodległości na ziemiach polskich pod zaborami istniało kilka strażackich organizacji. W 1921 roku połączyły się one w Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Działał on do upadku II Rzeczpospolitej. Po wojnie, w 1949 roku Związek został zlikwidowany przez komunistyczny rząd. Reaktywacja nastąpiła w 1956 roku. Obecną nazwę przyjęto w 1992 roku.


Zarząd Miejsko-Gminny Związku OSP RP łączy straże z terenu naszej gminy oraz jednostki z Oświęcimia i Polanki Wielkiej. 11 remiz zdobią od kilku dni okolicznościowe banery, które podkreślają zgodną służbę ochotników z różnych miejscowości. Fundatorem banerów jest – jako osoba prywatna – druh Mirosław Smolarek.


W tym roku ochotnicy z OSP nie organizują tradycyjnego objazdu bojowymi wozami. Demonstrują natomiast przywiązanie do strażackich tradycji i wspólnego działania. Strażacy obchodzą swoje święto w dniu św. Floriana, patrona zawodów i służb, które mają do czynienia z ogniem.

Tagi

GALERIA