Pamięć o Polakach ratujących Żydów

24 marca przypada rocznica śmierci Ulmów, rodziny rozstrzelanej podczas II wojny światowej przez Niemców za pomaganie Żydom. W tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W imieniu mieszkańców gminy Oświęcim hołd bohaterom oddali wójt Mirosław Smolarek, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek i zastępca wójta Halina Musiał, składając kwiaty na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki w Oświęcimiu.

Józef i Wiktoria Ulmowie z Markowej na Podkarpaciu podczas okupacji, zapewne pod koniec 1942 roku, mimo biedy i zagrożenia życia dali schronienie ośmiorgu Żydom. 24 marca 1944 roku Ulmowie i ich sześcioro dzieci – w dniu zbrodni najstarsze liczyło 8 lat, a najmłodsze półtora roku – zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów.