Rocznica sowieckiej agresji

81 lat temu Związek Sowiecki dokonał zbrojnej napaści na Polskę walczącą z niemiecką III Rzeszą. Wschodnia część kraju znalazła się pod komunistyczną okupacją. Sowieci zaczęli mordy i wywózki obywateli Rzeczpospolitej. 17 września uczczono pamięć ofiar tych wydarzeń.

W południe na placu Kościuszki w Oświęcimiu zgromadzili się przedstawiciele lokalnych władz, weterani, kombatanci, delegacje samorządowych instytucji. Gminę Oświęcim reprezentowała delegacja z wójtem Mirosławem Smolarkiem i przewodniczącą Rady Gminy Bernardyną Bryzek.

 

"W okresie od września 1939 r. do czerwca 1941 r., w wyniku masowych deportacji, kilkaset tysięcy osób trafiło na Wschód. Wiosną 1940 r. zapełniły się ciałami pomordowanych żołnierzy, funkcjonariuszy i urzędników państwowych doły śmierci w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni i w wielu innych miejscach".
Te słowa w imieniu gospodarza uroczystości, prezydenta Janusza Chwieruta odczytała Eliza Domasik z oświęcimskiego magistratu. Następnie zgromadzeni złożyli kwiaty na Pomniku Nieznanego Żołnierza, oddając hołd ofiarom wojny.

Tagi

GALERIA