Rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września, w południe kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych instytucji, służb mundurowych i placówek oświatowych uczcili pamięć ofiar II wojny światowej w 81. rocznicę jej wybuchu.

“Pamięć o przeszłości zgromadziła nas w tym miejscu, aby oddać hołd i szacunek bohaterom tamtych tragicznych wydarzeń. Dziesiątki tysięcy naszych braci i sióstr wkroczyło na trudną, naznaczoną ofiarami drogę. Drogę, która miała doprowadzić do odzyskania Polski Niepodległej.

Niech trud i poświęcenie oraz ofiara życia tych, którzy walczyli w II wojnie światowej o wolność naszego kraju i innych narodów pozostanie na zawsze w naszej pamięci” – te słowa w imieniu gospodarza rocznicowych obchodów prezydenta Janusza Chwieruta odczytała Eliza Domasik z oświęcimskiego magistratu.


Po hymnie narodowym uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Tadeusza Kościuszki. Gminę Oświęcim reprezentowali wójt Mirosław Smolarek oraz radni Jacek Mydlarz i Adam Gonszcz.


Hołd bohaterom i ofiarom wojny złożyli też poseł Marek Sowa, przedstawiciele organizacji kombatanckich, delegacje władz powiatowych, służb mundurowych, instytucji kultury, spółek miejskich i młodzież.

 

Tagi

GALERIA