Rocznica pierwszego transportu do Auschwitz

Rocznica deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tegoroczne obchody tego święta rozpoczęła uroczysta msza w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

W podziemiach harmęskiej świątymi prezentowana jest wystawa „Klisze pamięci. Labirynty" autorstwa byłego więźnia pierwszego transportu nr 423 Mariana Kołodzieja. Jego słowa przywołał w homilii o. Piotr Cuber, gwardian franciszkanów i zarazem miejscowy proboszcz.

Obchody 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Wzięły w nich udział dwie byłe więźniarki obozu Auschwitz: Lucyna Adamkiewicz oraz Barbara Wojnarowska-Gautier.

Główne uroczystości miały miejsce w Oświęcimiu, przy budynku dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, który dziś jest siedzibą Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego. To w nim 14 czerwca 1940 r. esesmani umieścili więźniów na okres kwarantanny. W byłym obozie Auschwitz uczestnicy obchodów złożyli wieńce pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11.

Gminę Oświęcim w niedzielnych uroczystościach reprezentowali wójt Mirosław Smolarek, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek i zastępca wójta Halina Musiał.

Relacja na stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

fot. www.auschwitz.org