Rocznica wysiedleń

W tym roku mija 79 rocznica wysiedleń mieszkańców Brzezinki, Broszkowic, Babic, Harmęż, Pław, Bud, Rajska oraz przedmieść Oświęcimia. Mieszkańcy i samorządowcy uczczą pamięć ofiar deportacji, jednak oficjalne uroczystości nie będą organizowane.

Obchody rocznicy wysiedleń w drugiej połowie kwietnia były przygotowywane przez Ośrodek i Szkołę Podstawową w Brzezince. W tym roku ich nie będzie ze względu na epidemię koronawirusa i obowiązujące środki ostrożności. Przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych organizacji uczczą przypadającą w tym roku 79. rocznicę, nie naruszając obowiązujących przepisów.


W lokalnych społecznościach pamięć deportacji pozostaje żywa. Mieszkańcy Brzezinki i okolicznych miejscowości zapewne oddadzą hołd ofiarom wysiedleń, mimo że oficjalne uroczystości nie będą organizowane.


Wiosną 1941 r. Niemcy wysiedlili mieszkańców Brzezinki, Broszkowic, Babic, Harmęż, Pław, Boru, Rajska oraz przedmieść Oświęcimia. Wysiedlenia były skutkiem utworzenia tzw. Strefy Interesów KL Auschwitz. Władze obozu dążyły do usunięcia z okolicy świadków zbrodni dokonywanych przez SS.

 

Tagi