Uroczystości na Judenrampe w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Europejscy Żydzi i zaproszeni goście – wśród nich wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego – uczcili ofiary Auschwitz w 75 rocznicę wyzwolenia obozu. Szczególnym akcentem obchodów 21 stycznia był występ pianistki, która zagrała utwory żydowskich kompozytorów zamordowanych podczas wojny.

Ceremonię rozpoczęło zapalenie zniczy przez przedstawicieli zagranicznych delegacji. Następnie głos zabrał przewodniczący European Jewish Association (Europejskiego Stowarzyszenia Żydów) Menachem Margolin. Po nim przemawiała Mairead McGuinness, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Kolejnym mówcą był Israel Meir Lau, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem, były naczelny rabin aszkenazyjski Izraela. Połączył on wspomnienie czasu Zagłady z gorzką refleksją, jak irracjonalny jest antysemityzm, a następnie zmówił żydowską modlitwę, kadisz.

Marek Halter, ocalały z Zagłady, pisarz i malarz przedstawił przewodnią ideę uroczystości na Judenrampe: koncert w miejscu, z którego setki tysięcy Żydów ruszało pieszo do komór gazowych Birkenau. Utwory kompozytorów, którzy zginęli w Holokauście, zagrała Nathalia Romanenko.

Twórcą jednej z fortepianowych miniatur był Viktor Ullmann, Żyd z Cieszyna, który napisał tę kompozycję kilka dni przed śmiercią w Birkenau. 21 stycznia pianino ustawiono w oryginalnym wagonie – takim samym jak  te, którymi przywożono Żydów z obozu w Drancy we Francji.

Uroczystości 21 stycznia zorganizowało European Jewish Association we współpracy z Konsulatem Francuskim, Fundacją Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz Gminą Oświęcim.