XIV Międzygminny Konkurs Pięknego Czytania "O Złote Usta"

24 uczniów z kilkunastu szkół i zarazem trzech gmin rywalizowało 18 listopada w Grojcu o tytuł "Złote Usta". Konkursowi towarzyszyło spotkanie z motywatorem, mówcą i autorem książek – Michałem Zawadką.

Lektorskie zadanie było w tym roku szczególnie trudne. Polegało na przeczytaniu fragmentu książki Michała Zawadki "Chcę być kimś!", która jest swego rodzaju poradnikiem. Nie ma w niej dialogów, które stwarzałyby okazje do aktorskich interpretacji i kreowania sytuacji. Wymaga za to starannej wymowy i czytania oddającego tok argumentacji.


Temu wyzwaniu najlepiej podołał Igor Bartosz ze Szkoły Podstawowej w Zaborzu. Jury wyróżniło jeszcze dziesięcioro innych uczniów, spośród których troje to podopieczni szkół w naszej gminie.


Nagrody wręczyli zwycięzcom wójt Mirosław Smolarek, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Barbara Gasidło, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jadwiga Szczerbowska oraz gość Biblioteki w Grojcu – Michał Zawadka. Autor spotkał się z uczniami przed rozstrzygnięciem Konkursu.


Szczera – chwilami do bólu – rozmowa z młodzieżą okazała się niezwykłym doświadczeniem. Michał Zawadka każdym zdaniem udowadniał, jak dobrze zna problemy, z jakimi borykają się nastolatkowie. Jego żywy, bezpośredni i barwny język, a także dalekie od stereotypów zachowanie, pozwoliły mu nawiązać bliski kontakt z młodymi ludźmi i poruszyć niewygodne, a nawet trudne kwestie. Temat spotkania najlepiej oddaje tytuł jego książki: "Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone".


Uczniowie nagrodzeni w XIV Międzygminnym Konkursie Pięknego Czytania "O Złote Usta":

I miejsce "Mistrz Czytania 2019": Igor Bartosz (SP w Zaborzu)

II miejsce: Natalia Pierkiel (ZSP nr 1 w Osieku) i Martyna Kozłowska (SP nr 2 w Osieku)

III miejsce: Michał Piwowarczyk (SP w Grojcu) i Nadia Kuczek (SP w Babicach)

Wyróżnienia: Weronika Wędrzyk (SP nr 2 w Przeciszowie), Paweł Lasatowicz (SP nr 1 w Osieku), Julia Papciak (SP nr 2 w Przeciszowie), Korneliusz Stolarczyk (SP w Piotrowicach), Mikołaj Malinkiewicz (SP nr 2 w Przeciszowie), Kamila Waliczek (ZSP w Harmężach).

GALERIA