Cześć Ich pamięci!

15 sierpnia obchodziliśmy uroczystości 77. rocznicy utworzenia podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz oraz Święto Wojska Polskiego i rocznicę Bitwy Warszawskiej w Oświęcimiu.

 

Punktualnie o godzinie 11.00 w Jawiszowicach  upamiętniono 77. rocznicę przybycia pierwszego transportu 150 więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz. Uczestnicy uroczystości, m.in. przedstawiciele samorządu i administracji państwowej różnych szczebli, w tym delegacja gminy Oświęcim w osobach Radnych Gminy Oświęcim Krzysztofa Harmaty oraz Grzegorza Hatłasa, symbolicznie złożyli kwiaty przy pomniku ofiar podobozu KL Auschwitz-Jawischwowitz. Po części oficjalnej chętni uczestnicy uroczystości przeszli do historycznego, oryginalnie zachowanego budynku łaźni dla więźniów podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz, gdzie zwiedzili znajdującą się w tym obiekcie wystawę stałą. Pokazana została także wystawa czasowa z okupacyjnymi dokumentami z funkcjonowania kopalni Brzeszcze i Jawiszowice pod zarządem koncernu Herman Göering Werke. Organizatorem uroczystości była Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

 

 

 

W samo południe rozpoczęły się Uroczystości Święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej w Oświęcimiu, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która stoczona została w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Spektakularne zwycięstwo polskich żołnierzy nazywane jest Cudem nad Wisłą. Delegacja gminy Oświęcim w składzie wójt Mirosław Smolarek, zastępca wójta Halina Musiał wraz z wiceprzewodniczącym Rady Gminy Oświęcim Jackiem Mydlarzem oraz radnymi: Adamem Gonszczem, Grzegorzem Hatłasem i Jarosławem Krząkałą, złożyła kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu. Tym symbolicznym gestem oddano hołd żołnierzom poległym na frontach wszystkich bitew i wojen, w których brało udział Wojsko Polskie.

 

 

GALERIA