78. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

Mieszkańcy gminy i miasta Oświęcim oraz pielgrzymi z kraju i z zagranicy uczcili pamięć męczennika w 78. rocznicę jego śmierci w Auschwitz.

Uroczystości w Harmężach rozpoczęły się w Centrum św. Maksymiliana nabożeństwem Transitus, podczas którego odczytano opis życia i śmierci patrona Ziemi Oświęcimskiej, jego przejście drogą z ziemi do nieba. W nabożeństwie uczestniczyli wójt Mirosław Smolarek i jego zastępca Halina Musiał.

 

Z harmęskiego kościoła procesja wiernych udała się do byłego obozu Auschwitz. Pielgrzymi przeszli przez plac apelowy, na którym 78 lat temu ojciec Kolbe ofiarował swoje życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, pod Ścianę Śmierci na dziedzińcu bloku 11. Hierarchowie i franciszkanie modlili się również w celi nr 18 w podziemiach bloku 11, w której zamordowano św. Maksymiliana.

 

Procesje przybyły także z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu oraz z kościoła salezjanów w Marszu dla Życia Polaków i Polonii. Zgromadzeni wierni wzięli udział w uroczystej mszy sprawowanej przez metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w byłym obozie Auschwitz.

 

GALERIA