Stoły wielkanocne

W niedzielę palmową we Włosienicy na mieszkańców i samorządowców czekały pisanki, palmy i baranki – wszystko to, co symbolizuje wielkanocne zwyczaje. Mieszkańcy i samorządowcy stawili się na spotkanie z tradycją świąteczną, jednak w rozmowach i składanych życzeniach wracał trwający w szkołach od 8 kwietnia strajk.

Do sytuacji w oświacie nawiązał wójt Mirosław Smolarek, zwracając się do wszystkich zgromadzonych:
– Nie sposób nie odnieść się do tego, co dzieje się wokół nas. Mówię o proteście naszych kolegów-nauczycieli. To nie jest protest przeciwko. To jest protest o lepszą oświatę, w trosce o nasze dzieci. To jest protest za nas nas wszystkich, żeby zwrócić uwagę na problem, który narasta od wielu lat – podkreślał wójt Gminy Oświęcim. – Dla nas jest naważniejsze, ażeby nie zmarnować żadnego talentu, a tych talentów w naszych szkołach jest bardzo wiele.
Myślę, że Święta, które są przed nami, pozwolą nam na refleksję. Pozwolą nam spojrzeć na pewne rzeczy z dystansem, a zmartwychwstały Chrystus pozwoli nam opanować emocje, dojść do porozumienia dla dobra nas wszytkich. Tego sobie i Państwu życzę.


Również goszczący we Włosienicy wiceprezydent Oświęcimia Krzysztof Kania, składając życzenia wyraził nadzieję, że Święta będą sprzyjać wyciszeniu emocji i rozwiązaniu sporu.


Kolejne punkty programu spotkania z tradycją świąteczną sprawiły, że zapanował przedświąteczny, beztroski nastrój. Najpierw uczennice Szkoły Podstawowej we Włosienicy zaprezentowały wokalne talenty. Następnie zwycięzcy wielkanocnych konkursów odebrali nagrody. Ich prace można było tego dnia zobaczyć, bo najpiękniejsze baranki zdobiły scenę sali widowiskowej, a palmy – fasadę Domu Ludowego we Włosienicy. Włosianeczki, którym w przyśpiewkach akompaniował Michał Busek, skropiły widzów – zwłaszcza oficjeli w pierwszym rzędzie – przypominając, że lany poniedziałek niedaleko.


Spotkanie z tradycją, które zyskało w naszej gminie zwyczajową już nazwę stołów wielkanocnych, zorganizował Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji we współpracy z Uniwersytetem Każdego Wieku we Włosienicy, Klubem Seniora z Zaborza, a także kołami gospodyń z Poręby Wielkiej, Grojca, Dworów, Dworów Drugich, Monowic, Zaborza, Włosienicy i Stawów Monowskich. Kiedy przedstawicielki tych organizacji odebrały podziękowania i nagrody, została już tylko jedna, za to wyczekiwana przez wszystkich, atrakcja – degustacja przygotowanych specjalnie na ten dzień potraw.


Wśród uczestników niedzielnego spotkania byli m.in. wicewójt Halina Musiał, radni Gminy Oświęcim z przewodniczącą Bernardyną Bryzek, sołtysi ze współgospodarzem światecznej imprezy Władysławem Zalińskim, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i instytucji oraz wielu mieszkańców, którym są bliskie wielkanocne zwyczaje.

 

Polecamy fotorelację ze Spotkań z Tradycją Świąteczną na stronie OKSiR-u.

GALERIA