Program osłonowy dla mieszkańców naszej gminy - dopłata do kosztów ogrzewania

Od 1 stycznia 2019 r. mieszkańcy gminy mogą skorzystać z programu osłonowego, skierowanego do osób, które ponoszą wyższe koszty ogrzewania budynku z powodu zmiany systemu ogrzewania. Program ma na celu poprawę jakości powietrza w naszej gminie, poprzez wsparcie mieszkańców znajdujących się trudnej sytuacji materialnej, którzy wymienili system ogrzewania na ekologiczny.

Wsparcie obejmie jedynie koszty ogrzewania, czyli np. zakup opału czy pokrycie kosztów energii od dostawcy (gaz, prąd). Dofinansowanie nie obejmuje samej wymiany pieca. Wniosek do programu mogą złożyć osoby, które dokonały trwałej zmiany ogrzewania na ekologiczne w terminie nie wcześniejszym niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Jako ekologiczne rozumie się: ogrzewanie gazowe, przyłącze do sieci ciepłowniczej, instalację z pompą ciepła, ogrzewanie elektryczne lub ogrzewanie na paliwo stałe (węgiel lub biomasa). W ostatnim przypadku nowy kocioł musi spełniać wymogi ekoprojektu.

Maksymalna wysokość pomocy finansowej wynosi 1000 zł. Dofinansowanie otrzymają osoby, których dochód nie przekracza 1752,50 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 1056,00 zł na osobę, w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Informacji na temat programu udziela Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Oświęcim (tel. 33/844-95-66) oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (tel. 33/846-64-20).

Podstawą prawną programu jest Uchwała Nr III/12/18 Rady Gminy Oświęcim z dnia 5 grudnia 2018 r. w sprawie przyjęcia Gminnego programu osłonowego dla mieszkańców Gminy Oświęcim, którzy ponieśli zwiększone koszty ogrzewania lokali mieszkalnych w związku z trwałą zmianą systemu ogrzewania na proekologiczne.