Każdy może pomóc – Dni Dawcy Szpiku w Rajsku oraz Grojcu

Zapraszamy na Dni Dawcy Szpiku w gminie Oświęcim: sobota, 8 grudnia 2018 roku w godzinach 8.30 – 13.30 w Rajsku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej, ul. Edukacyjna 11 oraz niedziela 9 grudnia 2018 roku w godzinach 9.30 – 14.30 w Domu Ludowym w Grojcu, ul. Główna 1.

Na świecie co 35 sekund, a w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować.

 

Na szczęście każdy może również pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Jedynie 25% Pacjentów może znaleźć swojego „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% potrzebuje pomocy Dawców niespokrewnionych. O przeszczepieniu decyduje zgodność cech tkankowych, których jest ponad 13 000 i mogą występować w milionach kombinacji. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne. Na całym świecie jest ponad 30 milionów potencjalnych dawców szpiku, ale w Polsce nadal co piąty pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”, dlatego tak ważne jest, aby rejestrowało się jak najwięcej osób.

 

Jak to się robi?

Dawcą szpiku może zostać każdy, ogólnie zdrowy człowiek, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Zarejestrowanie się jako potencjalny dawca zajmuje tylko chwilę: polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

 

Zapraszamy na Dni Dawcy Szpiku w gminie Oświęcim:

 

8 grudnia 2018 roku w godzinach 8.30 – 13.30 w Rajsku w Sali Gimnastycznej Szkoły Podstawowej, ul. Edukacyjna 11.

 

9 grudnia 2018 roku w godzinach 9.30 – 14.30 w Grojcu w Domu Ludowym, ul. Główna 1.

Dodatkowo w godzinach 9.00 - 12.00 odbywać się będą także rodzinne, świąteczne warsztaty artystyczne, na których będzie można wykonać piękne bombki metodą decoupage, ozdoby choinkowe z masy solnej oraz ozdobne aniołki. Warsztaty poprowadzi Małgorzata Wabik – rękodzielnik i instruktor, propagująca rękodzieło wśród dzieci i dorosłych w Wiejskim Domu Kultury w Gorzowie, założycielka Babskiego Saloniku w Gorzowie. 

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach zarówno dzieci jak i całe rodziny. Na wszystkich uczestników czeka także mikołajkowy kącik słodkości :)

 

Organizatorem akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku jest Fundacja DKMS,
więcej informacji po numer telefonu: 605962371 lub mailowo: tkleczar@gmail.com

 

Historie obok nas

- Mam na imię Michał, mam 28 lat i pochodzę z Kęt. Obecnie wraz z żoną Helen mieszkam w Londynie, gdzie studiuję i pracuję. Do kwietnia tego roku moje życie skupiało się wokół rodziny i pracy. Niestety 27 kwietnia dowiedziałem się, że mam chłoniaka Hodgkina w bardzo zaawansowanej formie. Nowotwór zaczął dawać już przerzuty.

 

Obecnie jestem leczony kolejnymi cyklami chemioterapii. Dwie poprzednie niestety okazały się nieskuteczne. Jeżeli tym razem chemia nie pomoże, to będę musiał otrzymać przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

 

Przerwy w leczeniu poświęcam na swoje pasje, uwielbiam domowe wypieki. W każdym tygodniu staram się upiec coś nowego: chleby, ciasta czy też muffinki. Chciałbym także wrócić do treningu wschodnich sztuk walk.

 

Zaledwie rok temu ożeniłem się z Helen, to dzięki jej niewyczerpanemu wsparciu jestem w stanie walczyć z chorobą. Po ślubie mieliśmy swoje plany, chcieliśmy skończyć studia, znaleźć godną pracę, kupić dom i założyć rodzinę. Teraz wiem, że to musi poczekać przynajmniej kilka lat. Być może powrót do zdrowia umożliwi mi przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tak niewiele trzeba, aby uratować komuś życie. Dołącz do bazy potencjalnych dawców szpiku, a może uratujesz życie takim osobom jak ja. W imieniu wszystkich liczących na przeszczep z góry dziękuję.