Obchody Święta Niepodległości

Dom Ludowy w Porębie Wielkiej był jednym z tysiąca miejsc na całym świecie, w których 11 listopada w samo południe razem zaśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego. Ten lokalny akcent akcji "Niepodległa do Hymnu" był kulminacją obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości.

Dwa dni wcześniej dzieci pobiły "Rekord dla Niepodległej", biorąc udział w akcji pod taką właśnie nazwą, do której zgłosiły się placówki oświatowe nie tylko z całego kraju, ale też polonijne. W piątek, 9 listopada, punktualnie o godzinie 11.11 cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego zabrzmiały również w szkołach i przedszkolach naszej gminy. Współne śpiewanie hymnu było zwieńczeniem licznych projektów edukacyjnych, konkursów, tematycznych zajęć i wycieczek.


Uroczystości we Włosienicy w sobotę 10 listopada przygotowali uczniowie i nauczyciele z pomocą niemal wszystkich miejscowych środowisk i organizacji. Po modlitwie za Ojczyznę i poległych w Jej obronie zgromadzeni złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą i spotkali się w szkole.


Powitalna piosenka nadała akademii szczególny ton, ponieważ zaśpiewała ją nauczycielka, opiekunka koła wokalnego, w duecie z panią dyrektor. Przemówienia samorządowców wypełniły podziękowania i odwołania do chlubnej przeszłości. Program artystyczny przedstawiony przez młodzież był wyprawą przez burzliwe dzieje, wiodącą przez upadki do szczęśliwego odrodzenia polskiej państwowości.


Gminne obchody Narodowego Święto Niepodległości zorganizowały w Porębie Wielkiej rozpoczęły się uroczystym nabożeństwem w kościele św. Bartłomieja. Następnie przedstawiciele władz Gminy, sołectwa i samorządowych instytucji, a także delegacje szkół i miejscowych organizacji oddały hołd poległym i pomordowanym w czasie wojen światowych, składając kwiaty na pomniku. Kilka minut przed południem wszyscy uczestnicy ceremonii zgromadzili się w Domu Ludowym, żeby punktualnie o 12:00 przyłączyć się do chóru rodaków rozsianych na sześciu kontynentach, śpiewających Narodowy Hymn.


Przedstawienie zaprezentowane przez dzieci i młodzież było symboliczną opowieścią o polskich losach. Budowały ją wiersze, piosenki i taneczne układy dopełnione przez lapidarne informacje o kluczowych wydarzeniach naszej historii. W ostatnich akordach spektaklu dominowała smutna zaduma za sprawą piosenek "Mury", "Piechota" i "Biały krzyż" w kameralnej i subtelnej interpretacji absolwentki miejscowej szkoły.


W 101. rocznicę odzyskania Niepodległości zostanie zorganizowana kolejna edycja akcji "Niepodległa do Hymnu". Życzmy sobie już teraz, żebyśmy za rok wszyscy razem – z rodakami w całym kraju i z Polonusami – zaśpiewali "Jeszcze Polska nie zginęła".

GALERIA