Szkoła podstawowa w Porębie Wielkiej ma nową siedzibę

1 września 2018 r. nastąpiło dawno oczekiwane, uroczyste otwarcie nowego budynku szkoły w Porębie Wielkiej. Była to okazja do świętowania dla szkoły, sołectwa i całej naszej gminy.

Po niewiele ponad roku od wmurowania kamienia węgielnego uczniowie będą mogli rozgościć się w nowych murach. Gospodarzami wydarzenia byli wójt Albert Bartosz, prezes Zakładu Komunalnego Gminy Oświęcim (głównego inwestora) Tomasz Czubek i dyrektor SP w Porębie Wielkiej Małgorzata Bucka.

Sobotnią uroczystość uświetniło swoją obecnością wielu dostojnych gości, jak np. Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, przewodniczący Rady Gminy Oświęcim Piotr Śreniawski, pani Maria Nitka z Małopolskiego Kuratorium Oświaty, a także radni i sołtysi gminy Oświęcim oraz oczywiście mieszkańcy Poręby Wielkiej.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wójt Albert Bartosz, kurator Barbara Nowak, Tomasz Czubek, Maria Brombosz, Piotr Śreniawski oraz przedstawicielki Rady Rodziców i uczniów SP w Porębie Wielkiej. Następnie wójt Bartosz odsłonił jeszcze pamiątkową tablicę przy wejściu do szkoły.

Część oficjalną kontynuowano już we wnętrzu szkoły – proboszcz porębskiej parafii poświęcił budynek, a następnie zgromadzeni goście zebrali się w nowej sali gimnastycznej, by wysłuchać podziękowań i przemówień z okazji otwarcia szkoły.

Kolejnym punktem programu była część artystyczna, przygotowana przez młodzież, a także mini-recital zespołu Porębianie.

Zwiedzanie szkoły i poczęstunek to ostatnie punkty oficjalnych obchodów z okazji otwarcia szkoły, a ten radosny dla gminy i sołectwa dzień zakończył rodzinny festyn i wspólna zabawa.

Garść faktów:

3 września w Porębie Wielkiej naukę rozpoczęło 171 uczniów, którzy uczą się w dziewięciu oddziałach. Oddany do użytku nowoczesny budynek nowej szkoły, zaprojektowany na miarę XXI wieku daje możliwość wszechstronnego rozwoju i edukacji młodych ludzi na poziomie porównywalnym z najlepszymi ośrodkami edukacyjnymi w Polsce. Jest on dostosowany do potrzeb wynikających z wprowadzanej reformy oświaty. Dysponuje adekwatną  do liczby uczniów i ich potrzeb liczbą pomieszczeń do nauki o doskonałej funkcjonalności i wysokim poziomie technicznym.

Szkoła wyposażona jest w nowoczesny sprzęt i profesjonalne pracownie, m.in: do edukacji wczesnoszkolnej, informatyki, języków obcych, fizyki, chemii, biologii oraz geografii. Znajdą się w nim także pełnowymiarowa sala gimnastyczna z zapleczem, stołówka, biblioteka, świetlica szkolna, gabinety dla specjalistów (pedagoga, pielęgniarki), które umożliwiają jeszcze efektywniejszą pracę nauczycielom i uczniom.

Główny inwestor: Zakład Komunalny Gminy Oświęcim

Wartość inwestycji: 6 427 836,30 zł (brutto)