Jak zachowywać się podczas upałów

Gorąca, letnia pogoda i występujące upały mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Poniżej podajemy kilka praktycznych rad, które pomogą uchronić nas i naszych bliskich od narażania zdrowia.

 

1. Dużo pij, najlepiej chłodnej niegazowanej wody mineralnej, co zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Lekarze zalecają w czasie upałów picie nawet 2-3 litrów dziennie.

 

2. Unikaj alkoholu i napojów zawierających kofeinę. Działają moczopędnie i nie chronią przed odwodnieniem.

 

3. Zrezygnuj z ciężkostrawnych potraw. Organizm skupiony na walce z wysoką temperaturą będzie miał problem z ich trawieniem. Najlepiej jeść dużo warzyw i owoców.

 

4. Zakładaj przewiewne ubrania i odkryte buty, żeby niepotrzebnie nie przegrzewać organizmu.

 

5. Unikaj wychodzenia z domu w godzinach 11-15 – wtedy słońce operuje najmocniej. W tych godzinach szczególnie trzeba chronić dzieci i osoby starsze.

 

6. Jeśli okres największych temperatur spędzasz w domu, korzystaj z orzeźwiających kąpieli, i zasłaniaj okna, aby zachować we wnętrzu jak najwięcej chłodu.

 

7. Intensywny wysiłek fizyczny jest niewskazany podczas upałów. Prowadzi do wzmożonej produkcji ciepła, co grozi przegrzaniem, odwodnieniem, a nawet udarem cieplnym.

 

8. Używaj kremów z wysokim filtrem UV i wybieraj miejsca zacienione.

 

9. Kapelusz, chustka czy czapka z daszkiem ochronią głowę przed przegrzaniem, a włosy przed przesuszeniem. Pamiętaj też o okularach z filtrem UV.

 

10. Unikaj skrajnych temperatur. Skok do zimnej wody prosto z leżaka może grozić szokiem termicznym, wejście z zewnątrz do mocno klimatyzowanego pomieszczenia – przeziębieniem lub infekcją dróg oddechowych.

 

DODATKOWO

Zaleca się również ograniczenie palenia ognisk lub korzystania z grilla, z których dym może podrażniać osoby wrażliwe (dzieci, osoby w podeszłym wieku, osoby chorujące na choroby układu oddechowego). Warunki atmosferyczne i spaliny samochodowe powodują pogorszenie jakości powietrza, nie dokładajmy więc swojej "cegiełki" dymiącymi ogniskami! Jednocześnie przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów zielonych - gałęzi, liści, pozostałości roślinnych.