Trzynaste – szczęśliwe Dni Gminy (niedziela, 10 czerwca)

Kabaret „Jurki”, Krzywa Alternatywa, a na finał – fantastyczny koncert Brathanków, który zapamiętamy na długo. Deszcze i burze szalejące w okolicy ominęły Zaborze. Trzynaste Dni Gminy Oświęcim były naprawdę szczęśliwe.

O 15.00 wójt Albert Bartosz dokonał oficjalnego otwarcia drugiego dnia gminnego święta, a następnie przekazał głos pani sołtys Marii Brombosz z Poręby Wielkiej. W tej właśnie wsi był przechowywany Klucz do Bram Gminy. Występy i prezentacje porębskich przedszkolaków, uczniów (również dziewcząt z zespołu "Trojak") i dorosłych mieszkańców podsumowujące miniony rok były pierwszą atrakcją niedzielnego popołudnia.

 

Zanim sołtys Maria Brombosz otrzymała tysiąc-złotowy bon dla sołectwa, zespół "Porębianie" musiał jeszcze odśpiewać "Czardasza", którego zabrakło w oficjalnym programie. Następnie wójt Albert Bartosz przekazał symboliczny Klucz pani sołtys Broszkowic, Annie Sporysz, która dziękując za zaufanie, zadeklarowała, że jej miejscowość godnie przechowa ten atrybut przez kolejny rok.

 

Tradycją Dni Gminy stała się ceremonia uhonorowania osób i organizacji "Zasłużonych dla Gminy Oświęcim". Tegoroczne święto było okazją do podziękowań i gratulacji dla piętnastu osób oraz dziesięciu organizacji. Ich dokonania przybliżyła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Barbara Gasidło, a statuetki wręczyli wójt Albert Bartosz i przewodniczący Rady Gminy Piotr Śreniawski. Sylwetki Zasłużonych prezentujemy w osobnym artykule.

 

Rozrywkowy wieczór rozpoczął Kabaret "Jurki". Estradowcy z Zielonej Góry przedstawili nietypowe spojrzenie na różne polskie święta. Niektóre są w kalendarzu od zawsze, a inne – jak majówka – wciąż wydają się nowe. W krzywym zwierciadle "Jurków" wszystkie skupiają jak w soczewce ludzkie przywary i zarazem są wyrazem pogoni za marzeniami i tęsknoty za ideałem.

 

Pierwszą gwiazdą niedzielnego koncertu była Krzywa Alternatywa. Grupa wzmacnia wybuchowe rytmy ska dynamicznymi dęciakami. Zespół jest muzyczną wizytówką Oświęcimia, ale jego założyciel i lider przypomniał, że grają na Dniach Gminy już trzeci raz, więc czują się tu jak u siebie. Pietia zdradził też, że Albert Bartosz, jeszcze zanim został wójtem, często "podsłuchiwał" próby Krzywej.

 

Brathanki to folkowy klimat, pełna wdzięku wokalistka i instrumenty w rękach wirtuozów. W niedzielny wieczór przekonaliśmy się, że Brathanki to także rockowy pazur godny najlepszych klasyków gatunku.

 

Dynamiczne i porywające "W kinie w Lublinie" sąsiadowało z nastrojowym "Za wielkim morzem ty" i wesołą melodią "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś mnie pokochał" z repertuaru Skaldów w świeżej, autorskiej aranżacji. Rzewne skrzypce, przewrotny akordeon i finezyjny flet bywały drapieżne i ostre, budując z rockową sekcją niespodziewanie mocne brzmienie w przebojach "Gdzie ten, które powie mi" i "Siebie dam po ślubie". Piosenka "Serce z marcepana" została specjalnie zadedykowana Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy. A na koniec usłyszeliśmy – oczywiście – "Czerwone korale".

 

Za tę potężną dawkę muzycznych wrażeń wójt Albert Bartosz podziękował wokalistce, Agnieszce Dyk bukietem kwiatów. Na finał Dni Gminy w niebo nad Zaborzem wystrzeliła feeria kolorowych fajerwerków.

 

Dni Gminy Oświęcim 2018

Organizatorzy: Gmina Oświęcim oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim.

Sponsorzy: Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Oświęcimiu.

GALERIA