Dni Gminy – gwiazdy niedzieli

9 i 10 czerwca w Zaborzu na terenie LKS Zaborzanka – Dni Gminy Oświęcim 2018. Przezentujemy artystów, którzy wystąpią w drugim dniu tego święta, w niedzielę 10 czerwca. Zapraszamy!

Kabaret „Jurki”

 

Pochodzi z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Pierwsze kroki „Jurki” stawiały pod czujnym okiem Władysława Sikory, niegdyś lidera kultowego kabaretu „Potem”. W programach „Jurków” są skecze, monologi i piosenki. Artyści pozwalają sobie na improwizowanie, dzięki czemu występ jest żywy, dynamiczny i za każdym razem nieco inny.

„Jurki” są laureatami mnóstwa nagród. Najcenniejsza to I nagroda na Przeglądzie Kabaretów PaKA w Krakowie. Ich najnowszy program to „Święta polskie”, który podejmuje ważne i trudne pytania: Jak zrobić orła w śmietanie? albo: Co robi ninja w jasełkach? 10 czerwca możemy też liczyć na ich najpopularniejsze skecze – „Obiad” czy „Seksuolog”.

 

Fot. Kabaret „Jurki”

 

 

Krzywa Alternatywa

 

Grupa zadebiutowała już ponad 30 lat temu, zdobywając laur Przeglądu Zespołów Rockowych Podbeskidzia „Rockosz”. Występując przez trzy dekady w wielu miastach całej Polski, zespół stał się muzyczną wizytówką Oświęcimia.

Krzywa Alternatywa gra wybuchową mieszankę rocka, reggae i ska wzbogaconą brzmieniem dęciaków. Koncertowała m.in. w Krakowie, Warszawie, Tarnowie, Radomiu i Rzeszowie, a także za granicą: w Niemczech i w Ukrainie. W 2011 roku wystąpiła na Life Festival Oświęcim, a rok później w telewizyjnym programie "Must Be The Music - Tylko Muzyka", zbierając przychylne recenzje i głosy "na tak" wszystkich czworga jurorów.

Grupa stale angażuje się w akcje charytatywne, wspiera działającą w powiecie oświęcimskim Fundację Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy i co roku, w różnych miejscach gra podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2012 r. Krzywa wydała płytę zatytułowaną "To ja, człowiek", na której znalazło się 10 kompozycji członków zespołu. Skład zmieniał się wielokrotnie, ale jego trzon od lat stanowią basista i autor tekstów Piotr "Pietia" Sikora oraz gitarzyści: Mirosław "Soban" Sobanik i Dariusz "Darol" Rogulski.

 

Fot. Krzywa Alternatywa

 

 

Brathanki

 

Na finał Dni Gminy 2018 w Zaborzu zaśpiewamy „Czerwone Korale” z Brathankami. Ta folkowo-rockowa grupa powstała w 1998 roku. Jej członkowie to uznani instrumentaliści występujący wcześniej m.in. z Marylą Rodowicz, Renatą Przemyk, Edytą Górniak i Justyną Steczkowską.

Debiutancki album Brathanków „Ano!” czterokrotnie pokrył się platyną – kupiło go ponad 300.000 fanów. Zespół zdobył Superjedynkę w kategorii “Debiut” Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2000 roku, a rok później nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego “Fryderyk 2001″ w kategorii “Album Roku - muzyka ethno/folk”.

10 czerwca możemy się spodziewać najnowszej piosenki zatytułowanej „W niedzielę” i znanych przebojów, po które chętnie sięgają stacje radiowe: „W kinie, w Lublinie”, „Gdzie ten, który powie mi”, „Siebie dam po ślubie”, „Za wielkim morzem ty”, „Mamo, ja nie chcę za mąż” i oczywiście „Czerwonych korali”.

 

Fot. Jacek Dyląg

 

 

Dni Gminy Oświęcim 2018

Organizatorzy: Gmina Oświęcim oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim.

Patronat medialny: miesięcznik „Oświęcimska Gmina”, FaktyOswiecim.pl.

Sponsorzy: Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Oświęcimiu.