Wawreczka – bliska zagranica

Z Wawreczką, wsią i zarazem gminą w północnej Słowacji, od sześciu lat łączy nas partnerska współpraca. Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji chce zacieśnić te kontakty i znajomości. Zbliżeniu mieszkańców posłuży projekt "Oświęcim-Vavrečka z dziedzictwem w przyszłość".

Wawreczka liczy ok. półtora tysiąca mieszkańców. Odwiedzający ją Polacy czują się tam niemal jak u siebie. Ze słowackiej wioski rozciąga się bowiem widok na południowe stoki Babiej Góry. Przygotowane przez OKSiR na przyszły rok propozycje to wzajemne odwiedziny i zarazem wycieczki. Dyrektor Jadwiga Szczerbowska jest dobrej myśli i liczy, że wszystkie zaplanowane imprezy i wydarzenia się udadzą.

 

Słowacy zwiedzą w towarzystwie naszych przedstawicieli tereny Natura 2000 leżące w naszej gminie, a także pałac i skansen w Pszczynie. Z kolei 60-osobowa delegacja Gminy Oświęcim pojedzie na Słowację zobaczyć partnerską Wawreczkę, pobliski Namiestów, zachwycający Orawski Zamek i malowniczą Dolinę Demianowską.

 

Na tym nie koniec atrakcji. Reprezentanci naszej gminy pojadą też do Wawreczki na święto św. Anny. Na tej dorocznej imprezie kulturalnej – jeśli plan się powiedzie – w przyszłym roku zagości Festiwal Polskich Smaków. Na osobno wydzielonych i oznaczonych stoiskach będą prezentowane i degustowane tradycyjne, przygotowywane na miejscu, polskie dania z lokalnych produktów.

 

Efektem tych wyjazdów będą nowe znajomości i doświadczenia, ale też aplikacja mobilna w dwóch wersjach językowych, która będzie prezentować najważniejsze atrakcje przyrodnicze i kulturowe gminy Oświęcim i Wawreczki oraz informować o dziedzictwie pogranicza polsko-słowackiego.

 

Projekt został przygotowany z pomocą pracowników Wydziału Rozwoju Urzędu Gminy. OKSiR stara się dofinansowanie go ze środków unijnych w ramach programu Interreg V-A Polska - Słowacja. W związku z tym 11 kwietnia wizytę w partnerskiej Wawreczce złożyli dyrektor OKSiR-u Jadwiga Szczerbowska i zastępca wójta Gminy Oświęcim Bartłomiej Bąk.

GALERIA