Duże pieniądze na edukację w gminie

Gmina Oświęcim otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości prawie 310 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z rezerwy oświatowej subwencji ogólnej.

Prawie 290 tysięcy zostało przyznane z tytułu wzrostu liczby uczniów w stosunku do danych przyjętych do naliczenia algorytmem części oświatowej subwencji ogólnej na 2017r. Kolejne 18 tysięcy złotych to dofinansowanie z tego samego źródła, ale z przeznaczeniem na odprawy dla zwalnianych nauczycieli.

Po wprowadzeniu 1 września  2017 r. reformy edukacji w gminie Oświęcim wzrosła w stosunku do ubiegłego roku liczba uczniów uczęszczających do szkół podstawowych (zwiększyła się ogólna liczba uczniów, liczba oddziałów oraz nauczycieli zatrudnionych w szkołach gminnych). Wpłynęło na to utworzenie szkoły podstawowej w Zaborzu i przyjęcie uczniów do poszczególnych klas tej szkoły. Są wśród nich uczniowie, którzy nie byli uczniami szkół gminnych, w związku z tym nie była na nich naliczona subwencja oświatowa na rok 2017. Umożliwiło to staranie się o dodatkowe środki z 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej, i uzyskanie kwoty 289 310,00 zł z tytułu wzrostu zadań szkolnych.

Obecnie w szkołach Gminy Oświęcim mamy 90 oddziałów, czyli o 6 więcej niż w roku ubiegłym, uczy się w nich 1707 uczniów, czyli o 107 więcej niż rok temu. Spowodowało to zatrudnienie większej liczby nauczycieli – przybyło 10 etatów (dane ustalone na koniec września 2017r.).