Turystyka rowerowa w gminie Oświęcim - włącz się do współpracy

Urząd Gminy Oświęcim informuje, że przystępuje do prac związanych z oceną szlaków turystyki rowerowej zlokalizowanych na terenie gminy Oświęcim oraz badań dotyczących turystyki rowerowej w gminie. Pragniemy zachęcić wszystkich cyklistów do współpracy przy opracowaniu projektu mapy ścieżek rowerowych w gminie Oświęcim.

Aby włączyć się do akcji, wystarczy:

• Zarejestrować przebieg ulubionej trasy rowerowej dedykowanym urządzeniem do nawigacji lub smartfonem wyposażonym w aplikację umożliwiającą rejestrowanie trasy.
  • Wyeksportować (zgrać) plik w formacie .gpx zawierający zapisane dane.
  • Dostarczyć plik pocztą elektroniczną na adres mailowy Urzędu Gminy Oświęcim promocja@gminaoswiecim.pl lub osobiście na nośniku wymiennym (pendrive, płyta cd, itp.) do Urzędu Gminy Oświęcim ul. Zamkowa 12, pokój nr 33 (III piętro, obok sekretariatu).

Poniżej prezentujemy przykład darmowych aplikacji rejestrujących przebieg trasy dostępnych na telefony z zainstalowanym systemem Android, wraz z krótką instrukcją użytkowania:

Odnośniki do przykładowych aplikacji:

(wystarczy kliknąć myszką na obrazek)

Proste (łatwe w obsłudze):

BikometerCycleDroid

Rozbudowane:

Strava

Wybraną aplikację należy pobrać ze sklepu Google Play i zainstalować na smartfonie.

Użytkownicy telefonów z innymi systemami operacyjnymi mogą korzystać z analogicznych aplikacji dostępnych dla danej platformy.

Jak korzystać:

• Wybierając się na wycieczkę rowerową należy zabrać ze sobą naładowany telefon.
  • Przed rozpoczęciem wycieczki konieczne jest uruchomienie lokalizacji urządzenia, włączenie aplikacji i wybranie opcji rejestrowania przebiegu trasy.
  • Zwracamy uwagę, że działanie aplikacji w tle (bez włączonego ekranu), umożliwi dłuższą pracę baterii.
  • Po zakończonej wycieczce konieczne jest wyłączenie funkcji zapisywania trasy, wyeksportowanie (zgranie) pliku wynikowego zawierającego dane dotyczące przebytej trasy (plik z rozszerzeniem .gpx) i dostarczenie go do Urzędu Gminy Oświęcim w sposób wskazany wyżej.

Uzyskane od Państwa dane będą wykorzystane do opracowania mapy zawierającej plan oraz informacje na temat przebiegu i profilu tras rowerowych zlokalizowanych na terenie gminy Oświęcim. Stanowić będą ważny element prac zmierzających do przygotowania koncepcji rozbudowy i modernizacji sieci turystycznych szlaków rowerowych na terenie gminy, do opracowania której urząd planuje przystąpić w najbliższym czasie.

Czekamy na wszelkie sugestie i uwagi z Państwa strony odnośnie potrzeb i oczekiwań dotyczących turystyki rowerowej na terenie gminy Oświęcim.

Serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w akcji, z góry dziękując za zaangażowanie!