Spotkania z Tradycją – Wielkanoc 2017

W Niedzielę Palmową miłośnicy wielkanocnych zwyczajów zebrali się w Harmężach. Spotkania z Tradycją były miejscem artystycznych występów, rozstrzygnięcia konkursów, a gwóźdź programu stanowiła oczywiście degustacja potraw. Przedświąteczna impreza była też – jak zawsze – okazją, żeby porozmawiać ze znajomymi, których widujemy rzadziej, niż byśmy chcieli.

9 kwietnia w harmęskim Domu Ludowym stawili się tłumnie mieszkańcy gminy, a wśród nich przywitani przez Małgorzatę Curzydło z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji samorządowcy i społecznicy, m.in.: wójt Albert Bartosz z małżonką Moniką, zastępca wójta Mirosław Smolarek, przewodniczący Rady Gminy Oświęcim Piotr Śreniawski, sekretarz miasta Oświęcim Maria Płachta, sekretarz Gminy Robert Dziuba, proboszcz parafii w Harmężach o. Piotr Cuber a także sołtysi oraz radni.


Zebrani chętnie podchwycili ludowe melodie, którymi podjął gości Zespół Śpiewaczy Rajskowianki. Po tym występie nagrody z rąk wójta Alberta Bartosza odebrali laureaci konkursu "Kurczaczek Wielkanocny" rozpisanego wśród dzieci i młodzieży, do którego zgłoszono prawie 150 prac. Trofea trafiły w większości do Poręby Wielkiej, a organizatorzy zarzekali się, że nie ma w tym za grosz protekcji.


Akustyczne trio w składzie Monika Rochowiak, Jakub Pawlusiak i Mateusz Demski śpiewające religijne piosenki w mocnym rytmie poprzedziło ogłoszenie wyników "dorosłego" konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Nagrody odebrali pasjonaci kultywujący obrzędy i uczestniczący w turniejach w poprzednich latach. Współautorka zwycięskiej palmy długo objaśniała religijną symbolikę dzieła trzech rodzin z Włosienicy.


Składając świąteczne życzenia, wójt Albert Bartosz zauważył, że Wielkanoc to radosny czas narodzenia do wieczności, i wyraził nadzieję, że wszyscy spędzimy go w ciepłej, wiosennej atmosferze. Chwilę później rozpoczął się już całkiem nieoficjalny, ostatni punkt programu – smakowanie pysznych wędlin, sałatek i wypieków.


Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji przygotował tegoroczne Spotkania z Tradycją wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich działającymi w gminie i mieście Oświęcim, Uniwersytetem Każdego Wieku z Włosienicy oraz debiutującym w tym gronie Klubem Seniora z Zaborza. Przedstawicielki wszystkich tych organizacji otrzymały pamiątkowe dyplomy i bony okolicznościowe.

 

Wyniki konkursu "Kurczak Wielkanocny 2017":


Przedszkola i klasy I-III
1 miejsce – Joanna Janik, Szkoła Podstawowa w Rajsku, kl. II
2 miejsce – Jan Wąsowicz, Przedszkole w Porębie Wielkiej
3 miejsce – Paulina Balon, Szkoła Podstawowa we Włosienicy, kl. II
*wyróżnienia:
Igor Belcar – Przedszkole w Brzezince
Michał Makuch – Szkoła Podstawowa we Włosienicy, kl. III
Zuzanna Snażyk – Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej, kl. II

Szkoła Podstawowa klasy IV-VI
1 miejsce – Milena Huczek Szkoła Podstawowa  w Porębie Wielkiej
2 miejsce – Patryk Kruczała Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej
3 miejsce – Martyna Dziubek Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej
*wyróżnienia:
Amelia Pawełczyk – Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej

Gimnazja:
1 miejsce – Julia Martyka Gimnazjum w Rajsku
2 miejsce – Sebastian Wądrzyk Gimnazjum w Zaborzu
3 miejsce – Małgorzata Feldy Gimnazjum w Zaborzu

 

Wyniki Konkursu „Palma Wielkanocna 2017”
    

Kategoria: Palmy Indywidualne
I Miejsce – Rodzina Tyranów z Harmęż
II Miejsce – Mariusz Stachura ze Stawów Monowskich
III Miejsce – Antoni Korbel z Harmęż
Wyróżnienie – Nikodem Snopkowski z Harmęż

Kategoria: Palmy Grupowe
I Miejsce – Rodziny pp. Niemiec, Pawełczyk i Cygan z Włosienicy
II Miejsce – KGW Dwory
III Miejsce – Akademia Sztuk Przeróżnych, Oświęcim Zasole
Wyróżnienie – Ministranci z Harmęż

GALERIA