Spotkanie informacyjne o ekonomii społecznej

24 listopada Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie zorganizował w Oświęcimskim Centrum Kultury subregionalne (dotyczące Małopolski Zachodniej) spotkanie informacyjne o systemie wsparcia podmiotów ekonomii społecznej.

Jest to dziedzina, która – zgodnie z tezami prelegentów – tworzy miejsca pracy i dostarcza usług użyteczności publicznej, wykorzystując potencjał społeczności lokalnych. Poprzez wspieranie organizacji pozarządowych przeciwdziała wykluczeniu społecznemu, którym zagrożone są  głównie osoby długotrwale bezrobotne, bezdomne, uzależnione i izolowane.

Rolę samorządu w ekonomii społecznej przedstawił wójt Albert Bartosz. Zwrócił uwagę na specyfikę Gminy Oświęcim, w której silne więzi w obrębie poszczególnych miejscowości nie idą w parze z poczuciem wspólnoty z pozostałymi sołectwami. Opowiedział o lokalnych organizacjach, których działalność zainicjowały władze samorządowe: spółdzielni socjalnej oraz Fundacji Rozwoju Oświaty, Polityki Społecznej, Sportu i Kultury zwanej bardziej przyjaźnie FROPSSiKiem. Przybliżył także historię i osiągnięcia Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy.

Spotkanie w OCK zrealizowano w ramach dofinansowanego z Funduszy Europejskich projektu "Małopolski Ośrodek Koordynacji Ekonomii Społecznej".

Spotkanie informacyjne o ekonomii społecznej