Tradycja w niezwykłej odsłonie.

21 marca co roku żegnamy zimę i witamy wiosnę. A co jest symbolem zimna, zła i chłodu? Marzanna oczywiście! Żeby zimowe dni zniknęły na zawsze, trzeba zrobić Marzannę, a następnie ją utopić lub spalić. Do tego zadania zaprosiliśmy uczniów klasy I „b”,  z wychowawczynią, panią Małgorzatą Semik.

    A któż może najlepiej opowiadać o zwyczajach i tradycjach ludowych? Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Grojcu- to się wie! Panie Stanisława Bliźniak, Genowefa Kubiesa oraz Danuta Mrozik przybyły dziś do Domu Ludowego w Grojcu, na zaproszenie Biblioteki, aby wspólnie z dziećmi wykonać tradycyjną kukłę.

   Po krótkim wprowadzeniu w temat wiosennych zwyczajów i obrzędów, Panie przystąpiły do wykonywania Marzanny. Jak na „koleżankę” Pań z Koła Gospodyń przystało, musiała mieć tradycyjną spódnicę ludową oraz białą bluzkę. Twarz malowały same dzieci, a wianek i pozostałe dekoracje powstały z bibułowych kwiatów i wstążek. Efekt był zachwycający.

    Dzieci poniosły Marzannę do szkoły, aby efekt ich pracy mogli tez podziwiać inni.

   Dziękujemy serdecznie Paniom z Koła Gospodyń za piękną lekcję pokazową, a dzieci zapraszamy do własnoręcznego robienia palm – przecież już wiecie jak robić kwiaty z papieru...

Tagi

GALERIA