Wiosenne spotkanie w bibliotece.

Wiosna w swojej najlepszej odsłonie zdominowała spotkanie z grupą włosienickich przedszkolaków.  Tematem, którym rozpoczęliśmy był zwyczaj topienia marzanny, która kiedyś symbolizowała niegodziwość, choroby, śmierć i wszelakie inne ludzkie problemy. Palono ją i topiono w rzekach, żegnając tym sposobem zimę. Dziś marzanna nie jest już kojarzona ze złem, jest formą zabawy dla dzieci i młodzieży.

W obrzędowości ludowej szczególną rolę odgrywają jajka, które symbolizują odradzającą się przyrodę, nowe życie i nadzieję. Dowiedzieliśmy się z książki  „Encyklopedia tradycji polskich”, że jajko od wielu wieków uważane było za symbol początku i źródło życia.

Z książki Elizy Piotrowskiej „Jajo” wyczytaliśmy mnóstwo ciekawostek: ile i jakie są jajka w naturze. Mieliśmy okazje porównać jajko największego ptaka na świecie - strusia z jajkiem najmniejszego: kolibra.

Tradycją, ale i obowiązkiem jest również robienie wielkich wiosennych porządków. Koniec zimy i zbliżające się święta to okazja do odświeżenia i wysprzątania domów. Wszystkie dzieci jednogłośnie przyznały, że pomagają swoim rodzicom w tym rytuale.

Na zakończenie wizyty w bibliotece dzieci wysłuchały znanej historii o „Brzydkim kaczątku”.

Tagi

GALERIA