Niepodległość, czyli samodzielność.

Wiersz „Wolnym być” Agnieszki Nożyńskiej – Demianiuk już od pierwszych słów  „Fajnie jest być wolnym, wiesz?.......” prosto i trafnie odpowiedział  uczniom klasy I  na pytanie, co kryje się za trudnym terminem NIEPODLEGŁOŚĆ.  Dzieci bardzo szybko pojęły istotę słowa i wyrazy samodzielność, swoboda, niezależność również pojawiły się na naszym dzisiejszym spotkaniu.   Przyszedł czas na następny utwór wcześniej wspomnianej autorki, „Ojczyzna”. Późniejsza wymiana myśli  odnośnie patriotyzmu pokazała jak inteligentni są uczniowie.

 

Wykonanie wizerunku ORŁA BIAŁEGO ze złotą koroną na głowie zwróconego w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, ze złotym dziobem na czerwonym tle to było zadanie dla pierwszej grupy dzieci. Praca plastyczna gdzie  foka szara, żubr, kozica, wilk, ryś, niedźwiedź brunatny i oczywiście   rezolutna wiewiórka,  kolczasty jeż, czy pracowity bóbr grały pierwsze skrzypce, w tle mapa Polski to było wyzwanie dla drugiej grupy. Dobór fauny był nieprzypadkowy, to polskie gatunki chronione, niesamowite, piękne i jeszcze długo by wymieniać. Obie kompozycje budzą ciepłe uczucia i będą cieszyć oczy czytelników biblioteki w Rajsku. Szukanie brakującego elementu na godłach, mając za wzór poprawną wersję i zagadki o symbolach narodowych to kolejne zadania jakie czekały na uczniów. Gratulacje za szybkie i poprawne odpowiedzi.

 

Młodzi czytelnicy zgodzili się z ostatnimi słowami wiersza Agnieszki Nożyńskiej – Demianiuk

 

.... Tej wolności trzeba bronić, pielęgnować ją i chronić,

byś mógł dumnym z Polski być, w wolnym kraju zawsze żyć.”

 

Ogromne  podziękowania dla Uczniów klas I, II i III i Wychowawczyń, pani Moniki Basak, pani Małgorzaty Rolewskiej i pani Reginy Ilich.

 

Na zajęciach zostały wykorzystane materiały z BIAŁO – CZERWONEGO zeszytu kreatywnego. Historia. Tradycja. Symbole. Tekst: Katarzyna Turewicz, Ilustracje : Katarzyna Urbaniak

 

 

 

 

Tagi

GALERIA