Szkoła w Zaborzu: spotkanie informacyjne

Rodzice skorzystali z zaproszenia nauczycieli i dyrekcji szkoły w Zaborzu – 23 marca wypełnili salę gimnastyczną, żeby dowiedzieć się, jak od 1 września będzie funkcjonować Szkoła Podstawowa w tej miejscowości. Na ich pytania odpowiedzieli dyrektor placówki Wiesława Pawłowska, dyrektor Samorządowego Centrum Usług Wspólnych Halina Musiał i wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz.

Zaborska placówka powstaje na bazie gimnazjum. Jej największy atut to doświadczeni i wykwalifikowani pedagodzy. Dla pierwszoklasistów zostanie przyjęty nauczyciel z pełnym wykształceniem w zakresie nauczania zintegrowanego. Całe drugie piętro szkolnego budynku zostanie oddane do dyspozycji najmłodszych uczniów z klas I-IV. Będą tam dostosowane do ich potrzeb łazienki i świetlica.


Znakomita kadra zapewni w Szkole Podstawowej w Zaborzu wysoki poziom zajęć obowiązkowych, ale też pozalekcyjnych – zależnie od potrzeb i upodobań uczniów. Dyrektor Wiesława Pawłowska szczegółowo przedstawiła dodatkowe kwalifikacje nauczycieli poza kierunkowym, magisterskim wykształceniem, co pozwoli organizować koła zainteresowań, np. filmowe, teatralne, techniczne, muzyczne i plastyczne.


Dzięki współpracy z Klubem Sportowym "Soła" Oświęcim młodzi adepci futbolu będą mieli dodatkowe godziny wychowania fizycznego, a rozkład lekcji będzie tak skonstruowany, żeby ułatwić udział w treningach.


Dzieci z Zaborza będą miały zapewniony dowóz do szkoły w swojej miejscowości. Szkolny autobus będzie kursował tak jak do tej pory z tym, że od 1 września ostatni przystanek będzie przy Szkole Podstawowej w Zaborzu. Wójt Albert Bartosz przypomniał, że na ten rok zaplanowany jest także remont ulic Pod Górką i Jezioro
– Zostanie stworzona przestrzeń – zapewnił – do bezpiecznego wsiadania i wysiadania dzieci.


Niebagatelny argument to usytuowanie placówki. Leży ona z dala od blokowisk, w bardzo bezpiecznym miejscu i dysponuje atrakcyjnymi terenami rekreacyjnymi oraz zapleczem sportowym. Internet i projektor multimedialny w każdej sali to standard, który uzupełniają sufitowe ekrany i bardziej wyszukane pomoce naukowe.


Pytania rodziców dotyczyły m.in. zajęć wyrównawczych (będą organizowane), podziału godzin (wszystkie klasy będą zaczynać lekcje o godzinie 8.00) i świetlicy (jej funkcjonowanie będzie dostosowane do potrzeb rodziców i uczniów). Inne tematy, które zostały poruszone na spotkaniu, to korzystanie przez uczniów z telefonów, szkolne mundurki, nauka pływania, zielona szkoła i wymiana językowa oraz termin zgłoszenia w dotychczasowej szkole, że dziecko w nowym roku szkolnym będzie się uczyć w Zaborzu


Dyrektor Pawłowska obszerną wypowiedź poświęciła stołówce, która gotuje również dla szkół w Porębie Wielkiej i Włosienicy, wydając codziennie ok. 300 posiłków. Obiady są przygotowywane na miejscu bez użycia mrożonych półproduktów i dostosowane do obowiązujących norm z jednej, jak i zwyczajów żywieniowych dzieci w różnym wieku z drugiej strony.


Na zakończenie spotkania wójt Albert Bartosz zachęcił rodziców do kontaktu w szkolnych sprawach wszelkimi dostępnymi kanałami (osobiście, telefonicznie, via facebook) i pożegnał uczestników tchnącym nadzieją: "Do zobaczenia na wywiadówkach!".

GALERIA