Święty Jan Paweł II

Błogosławiony Jan Paweł II

 

Święty Jan Paweł II

 

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim przyznano pośmiertnie Ojcu świętemu Janowi Pawłowi II.  Taką uchwałę podjęła Rada Gminy na swym uroczystym posiedzeniu w dniu  20 września 2006 r.

Z wnioskiem nadania honorowego obywatelstwa wystąpił radny Piotr Śreniawski. Przedstawił go na forum Komisji Kultury i Oświaty. Ta zawnioskowała o rozpoczęcie działań, zmierzających do przygotowania stosownej uchwały. Kapituła Honorowa w składzie: Bronisław Jania, Jan Fabia, Andrzej Bibrzycki, Józef Strycharski i Piotr Śreniawski wystąpiła o zgodę do władz kościelnych. W piśmie do Ordynariusza Bielsko-Żywieckiego Tadeusza Rakoczego napisano:

 

Pomysł nadania tytułu wypłynął z pragnienia uczczenia pamięci Wielkiego Rodaka, który gościł w czasie swej posługi papieskiej na naszej gminnej ziemi - w sołectwie Brzezinka. Mimo, że wizyta przed 28 laty była związana wyłącznie z pobytem w hitlerowskim obozie zagłady to i tak czuliśmy się wyróżnieni. Jesteśmy dumni, że sam Ojciec Święty był tu, gdzie żyjemy i mieszkamy. Pamiętamy te chwile i przechowujemy je w swych sercach tym bardziej troskliwie, bo wiemy, że się nie powtórzą.

 

Przyznania tytułu komuś, kto już za życia był „święty” ogromnie nobilituje zarówno władze jak i mieszkańców Gminy. Ale jest to również bardzo ważne z wielu innych powodów.

 

Gmina Oświęcim to dwanaście sołectw rozłożonych na dużym obszarze, luźno ze sobą związanych. Odrębność każdego z nich, różnorodność problemów w nich występujących,  brak codziennego wzajemnego kontaktu ludzi tam zamieszkujących - te uwarunkowania nie sprzyjają zacieśnianiu więzi społecznych, tak cennych wobec panoszącej się pauperyzacji społeczeństwa. Konieczne są działania integrujące ludzi, budujące poczucie wspólnoty i przynależności do jednego organizmu, jakim jest Gmina.

 

Fakt nadania honorowego obywatelstwa będzie miał więc ogromne znaczenie dla budowania jedności naszej Gminy. Łączenie się w materii ducha to  znalezienie się na  wspólnej płaszczyźnie przeżyć, wzruszeń, wspomnień związanych z postacią Jana Pawła II, to wyzwolenie poczucia wspólnoty, która drzemie w każdym z nas.

 

Uważamy też, że wszystko to wpłynie na określenie naszej tożsamości: jestem mieszkańcem gminy,  to jest moja mała ojczyzna, tworzę w tej gminie wielką  rodzinę chrześcijańską, umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II jest naszym symbolicznym Obywatelem, jestem z tego dumny, dążę do tego, by w naszej Gminie szanowano człowieka i jego godność.

 

Po uzyskaniu stosownej zgody Kapituła przygotowała projekt uchwały. Rada Gminy Oświęcim przyjęła ją przez aklamację na stojąco.

 

W naszej ogromnej 16-tysięcznej gminnej rodzinie obchodzimy doniosłe wydarzenie, które jest jednym z najważniejszych dni w czasie obecnej kadencji. Wpisze się ono w pamięć wszystkich nas, którzy uczestniczymy w tej uroczystości, ale przeniesie się również i zachowa na kartach historii naszej gminy Oświęcim – powiedział podczas wójt Andrzej Bibrzycki.

 

Wykład okolicznościowy wygłosił z tej szczególnej okazji ksiądz Manfred Deselaers. Następnie mieszkańcy gminy przeszli do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Rajsku, gdzie wzięli udział w mszy św. dziękczynnej, celebrowanej przez ordynariusza bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego. Celebrę uświetniły występy artystyczne młodzieży z gminnego gimnazjum w Zaborzu. 

 

Plik Word Uchwała Nr XLV_317_06 Rady Gminy Oświęcim z dnia 20 września 2006 roku w sprawie: nadania pośmiertnie godności „Honorowy Obywatel Gminy Oświęcim”

 

 

GALERIA