Rocznica katastrofy smoleńskiej

Przedstawiciele władz gminy Oświęcim oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, biorąc udział w miejskich obchodach rocznicy tej tragedii.

Uroczystość odbyła się 10 kwietnia w południe na Placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu. Na płycie symbolicznego Grobu Nieznanego Żołnierza zapłonęło 96 zniczy ku pamięci 96 ofiar katastrofy sprzed czternastu lat.

Kwiaty złożyli samorządowcy, przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych, instytucji kultury oraz szkół podstawowych i średnich. Gminę Oświęcim reprezentowali (na zdjęciu na pierwszym planie, od lewej): radni Tomasz Mydlarz, Grzegorz Hatłas i Jacek Mydlarz, wójt Mirosław Smolarek oraz radny Adam Gonszcz.

Czternaście lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.