Pamięć o Polakach ratujących Żydów

24 marca w południe na placu Kościuszki w Oświęcimiu miały miejsce obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W zorganizowanej przez samorząd miasta uroczystości wzięła udział delegacja władz gminy Oświęcim z wójtem Mirosławem Smolarkiem.

Samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, instytucji kultury i służb mundurowych oddali hołd ofiarom niemieckiego totalitaryzmu, składając kwiaty i znicze na płycie symbolicznego Grobu Nieznanego Żołnierza.

W imieniu władz samorządowych gminy Oświęcim pamięć Polaków ratujących Żydów uczcili wójt Mirosław Smolarek, wiceprzewodniczący Rady Gminy Sławomir Domżał oraz radni Grzegorz Hatłas i Paweł Jezierski.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypada 24 marca – w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. Józef i Wiktoria Ulmowie mieli sześcioro dzieci. W dniu zbrodni najstarsze liczyło 8 lat, a najmłodsze półtora roku.