Wspólne Śpiewanie w Stawach Grojeckich

Amatorzy muzyki ludowej spotkali się 12 sierpnia w Stawach Grojeckich. Była to kolejna edycja wspólnej imprezy gminy i miasta Oświęcim.

Współpraca sąsiedzkich samorządów została sformalizowana w 2019 roku utworzeniem Aglomeracji Oświęcimskiej. Dowodem współdziałania w dziedzinie kultury jest m.in. Wspólne Śpiewanie. Honorowy patronat nad imprezą objęli wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek oraz prezydent miasta Oświęcim Janusz Chwierut.

Rolę gospodarzy koncertu pełnili więc włodarz gminy Oświęcim w towarzystwie małżonki i sekretarz miasta Maria Płachta. Wśród gości obok członkiń i członków zespołów śpiewaczych oraz mieszkańców byli również parlamentarzyści: Dorota Niedziela i Marek Sowa, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek, zastępca wójta Halina Musiał, a także radni gminy Oświęcim Jacek Mydlarz i Adam Gonszcz oraz powiatu – Władysław Zaliński.

Wspólne Śpiewanie było okazją, żeby usłyszeć pieśni ludowe i przyśpiewki wywodzące się zarówno z tradycji lokalnej, jak i sąsiednich regionów. Na scenie w Stawach Grojeckich zaprezentowały się zespoły amatorskiego ruchu artystycznego miasta i gminy Oświęcim: Stawowianki, Holan, Porębianie, Grojczanie, Dworzanki, Brzezinianki, Rajskowianki i Bratkowie.

W trakcie występów myśliwi z Koła Łowieckiego Cyranka serwowali grochówkę, a członkowie Koła Pszczelarzy Ziemi Oświęcimskiej częstowali miodem. Trwała także jeździecka rozgrzewka, bowiem zaraz po muzycznych atrakcjach na pokaz westernowej jazdy konnej zaprosili kowboje RS Ranch, miejscowego ośrodka nauki jazdy konnej. Wieczór upłynął w rytmach tanecznej zabawy pod bezchmurnym niebem.

Wspólne Śpiewanie zorganizował Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji z nieocenioną pomocą mieszkańców Stawów Grojeckich: sołtysa Wojciecha Płonki, Rady Sołeckiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich.