Oceny energetyczne budynków – dofinansowanie do wymiany kotłów

W ramach Poddziałania 4.4.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, dotyczącego wymiany starych kotłów węglowych na nowoczesne kotły na paliwo stałe (węgiel, ekogroszek), w budynkach zgłoszonych do Projektu przeprowadzane są oceny energetyczne, wykonywane przez firmę Niezależni Doradcy Energetyczni Sp. z o.o.

 

Wyniki ocen – kwalifikacja budynku

 

Warunkiem zakwalifikowania budynku do Projektu będzie pozytywny wynik oceny. Po otrzymaniu przez Urząd Gminy gotowych ocen od Wykonawcy, właściciele nieruchomości otrzymają ich kopie (o możliwości odbioru pracownicy Urzędu Gminy będą informować telefonicznie).

 

Kwalifikacja budynku do uzyskania dofinansowania do wymiany kotła bez dodatkowych zaleceń termomodernizacyjnych następuje, jeżeli zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną nie przekroczy wartości 150 kWh/(m2rok).

 

Dodatkowo, właściciele budynków mogą starać się o wymianę instalacji wewnętrznych, niezbędnych do prawidłowego działania systemu ogrzewania. Zakres i koszt tych wymian winien być określony w ocenie energetycznej. Maksymalna kwota dotacji na to działanie może wynieść 1.000,00 zł.

 

W przypadku zbyt wysokiego zapotrzebowania na ciepło (na energię pierwotną), przekraczającego wartość 150 kWh/(m2rok), wykonujący ocenę zaproponują dodatkowe działania termomodernizacyjne, mające na celu poprawę wskaźników, przy czym:

 

  1. Jeżeli wykonanie wszystkich zaproponowanych działań termomodernizacyjnych, nie spowoduje obniżenie zapotrzebowania na ciepło do wartości poniżej 150 kWh/(m2rok), budynek nie będzie zakwalifikowany do Projektu.
  2. Jeżeli wykonanie zaproponowanych w ocenie energetycznej działań termomodernizacyjnych wystarczy do obniżenia zapotrzebowania na ciepło do wartości poniżej 150 kWh/(m2rok), kwalifikacja będzie możliwa, w przypadku gdy właściciel budynku zobowiąże się do wykonania wskazanych działań termomodernizacyjnych w okresie trwania projektu (około dwa lata), na własny koszt. Przy odmowie wykonania termomodernizacji, budynek zostanie wykluczony z Projektu.

W ocenie energetycznej zostanie wskazana moc nowego źródła ciepła optymalna dla budynku (po termomodernizacji). Na tej podstawie będzie można obliczyć, jaką kwotę właściciel budynku będzie mógł uzyskać na wymianę kotła, poprzez wzór:

 

możliwa kwota dotacji = wskazana moc kotła [kW] x 350,00 [zł/kW]

 

Dofinansowanie będzie przekazywane wyłącznie do mocy wynikającej z przeprowadzonych ocen energetycznych. Kotły, w ramach Projektu, muszą spełniać wymogi Ekoprojektu, a tym samym uchwały Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zwanej potocznie „uchwałą antysmogową”.

 

Oświadczenie dot. oceny energetycznej

 

Po wykonaniu oceny energetycznej, Wykonawca (firma NDE Sp. z o.o.) zobowiązany jest do drugiego spotkania z właścicielem budynku, podczas którego audytor winien przedstawić i omówić wyniki oceny. Po spotkaniu, mieszkaniec winien podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z wynikami oraz o zgodzie lub jej braku na zalecone działania termomodernizacyjne (brak zgody, przy prawidłowo wykonanej ocenie, równoznaczny jest z rezygnacją z udziału w Projekcie). W przypadku budynków spełniających wymogi Projektu (bez zaleconych w ocenie działań termomodernizacyjnych), zgoda na „zaproponowany wariant termomodernizacji” oznacza akceptację braku działań termomodernizacyjnych.

 

Podpisanie oświadczenia jest potwierdzeniem, że właściciel budynku (lub osoba upoważniona) zapoznał się z wynikami oceny, w tym z zaproponowaną mocą kotła oraz wymaganym zakresem prac termomodernizacyjnych. W przypadku braku akceptacji wyniku oceny, właścicielowi budynku przysługuje prawo do weryfikacji oceny energetycznej lub reklamacji.

 

Weryfikacja oceny energetycznej

 

Na żądanie właściciela budynku / osoby upoważnionej, dopuszcza się weryfikację oceny przez innego uprawnionego audytora. Żądanie takie może nastąpić w przypadku braku akceptacji wyniku oceny i rekomendowanych zaleceń termomodernizacyjnych, które nie wiążą się z obiektywnymi błędami po stronie Wykonawcy (firma NDE Sp. z o.o.). Żądanie weryfikacji należy zgłosić podczas drugiego spotkania audytora z mieszkańcem. Brak akceptacji odbywa się pisemnie poprzez złożenie adnotacji na ocenie energetycznej o treści „Nie akceptuję wyniku oceny oraz proszę o ponowną weryfikację oceny przez innego audytora” oraz podpisu pod powyższą adnotacją. W przypadku niemożności złożenia adnotacji na ocenie energetycznej (audytor może posiadać przy sobie jedynie wersję elektroniczną), należy odpowiednią adnotację wpisać na oświadczeniu dotyczącym zapoznania się w wynikami oceny oraz zgłosić ten fakt do Urzędu Gminy Oświęcim (tel. 33/844-95-66, e-mail: z.noworyta@gminaoswiecim.pl). W takim przypadku, pracownik Gminy, po otrzymaniu od Wykonawcy (firmy NDE Sp. z o.o.) papierowych wersji ocen, udostępni je mieszkańcom do dopisania adnotacji.

 

 

W przypadku błędnego wprowadzenia danych, obliczeń i wniosków w ocenie energetycznej, właściciel budynku / osoba upoważniona ma prawo złożyć reklamację dotyczącą oceny, również podczas drugiego spotkania audytora z mieszkańcem. Reklamacja, podobnie jak żądanie weryfikacji oceny, powinna zostać złożona na piśmie – poprzez stosowną adnotację na druku oceny lub na oświadczeniu. Podobnie jak w przypadku weryfikacji, przy braku możliwości złożenia adnotacji na papierowej wersji oceny, prosimy o zgłoszenie tego faktu do Urzędu Gminy Oświęcim.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Oświęcim (Ekodoradca – Pani Żelisława Noworyta, pokój nr 26, tel. 33/844-95-66, e-mail: z.noworyta@gminaoswiecim.pl). Z Wykonawcą ocen energetycznych można skontaktować się drogą telefoniczną (tel. 12/345-49-72) lub elektroniczną (e-mail: biuro@niezalezni.org.pl, strona internetowa: http://niezalezni.org.pl/).

 

Zrealizowano w ramach projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” / LIFE-IP MALOPOLSKA / LIFE14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej.

Tagi