Zanieczyszczenie jezdni

Zanieczyszczenie jezdni jest wykroczeniem, za które można zostać ukaranym grzywną do 1500 złotych (art. 91 Kodeksu wykroczeń). Zabrania go także Prawo o ruchu drogowym (art. 45, ust. 1, pkt 9 wspomnianej ustawy).

To kwestia nie tylko estetyki ale i bezpieczeństwa – na zabrudzonej drodze łatwo wpaść w poślizg. Dlatego przy okazji nawet drobnych prywatnych inwestycji prowadzonych w wiosennej, mokrej aurze każdemu może się zdarzyć, że pobrudzi ulicę zabłoconymi kołami albo wywożąc ziemię. W takim wypadku koniecznie należy jezdnię uprzątnąć.


W podobnych okolicznościach warto wozić ze sobą np. miotłę lub szczotkę, którą przed wjechaniem na drogę zgarniemy z kół poprzyklejane do nich nieczystości. Dzięki temu nie spowodujemy utrudnienia ani zagrożenia dla innych uczestników ruchu. W ten sposób unikniemy też przewidzianych w przepisach dotkliwych sankcji.

 

Kodeks wykroczeń Art. 91:
Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.