Zmiana przepisów dotyczących usuwania drzew oraz krzewów

Wójt Gminy Oświęcim informuje, iż z dniem 1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące usuwania drzew i krzewów.

WÓJTA GMINY OŚWIĘCIM

W związku z powyższym, osoby fizyczne, które chcą usunąć drzewa lub krzewy na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, z terenów będących ich własnością, nie mają obowiązku uzyskania zezwolenia Wójta Gminy Oświęcim.

Niezależnie od powyższego, w przypadku usuwania drzew z działek, które wchodzą w pas drogowy, uzyskanie zezwolenia na ich usunięcie jest wymagane. Pas drogowy to wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą. Za pas drogowy uznaje się pas o szerokości minimum 75 cm od ostatniej zewnętrznej krawędzi urządzenia drogowego (np. przeciwskarpy rowu przydrożnego).

Szczegółowe informacje w zakresie procedury uzyskiwania zezwoleń na usunięcie drzew można uzyskać w Urzędzie Gminy Oświęcim, II piętro pok. 26 lub pod nr tel. 33 844 95 46.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. z 2016 r. poz. 2249).