Ankieta - potrzeby mieszkańców w zakresie wymiany starych urządzeń grzewczych

W związku ze złożeniem kart projektów w zakresie wymiany starych urządzeń grzewczych na nowe ekologiczne w indywidualnych gospodarstwach domowych, bardzo prosimy o wypełnienie ankiety. Jej wyniki pozwolą nam lepiej przygotować się do ubiegania o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Gmina Oświęcim złożyła Karty Projektów do  Zarządu Województwa Małopolskiego w zakresie wstępnej kwalifikacji projektów subregionalnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa, Regionalna polityka energetyczna, Działania 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałania 4.4.3 Obniżenie poziomu niskiej emisji (paliwa stałe), oraz Poddziałanie 4.4.2 Obniżenie poziomu niskiej emisji – SPR.

Wójt Gminy Oświęcim informuje, że w przypadku przystąpienia do realizacji przedmiotowych projektów mieszkańcy Gminy Oświęcim będą mogli uzyskać dofinansowanie w następującym zakresie:

1.wymiany starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych na paliwa stałe wraz z możliwością wykonania wewnętrznych instalacji w indywidualnych gospodarstwach domowych.

2.wymiany źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (biomasa i paliwa gazowe) wraz z możliwością wykonania wewnętrznych instalacji

Wsparcie będzie udzielone  na inwestycje w źródła ciepła spalające paliwa stałe, biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe.

Zgodnie z regulaminem wstępnej kwalifikacji  projektów subregionalnych  dofinansowanie  na nowe urządzenie grzewcze wynosi 350 zł/kW mocy urządzenia, ale nie więcej niż 8000 PLN.

Dofinansowanie jest uwarunkowane od oceny energetycznej budynku w którym planowana jest  wymiana źródła ciepła. Koszt oceny energetycznej  budynku w którym wykonana zostanie wymiana źródła ciepła planowany jest do sfinansowania ze środków zewnętrznych przeznaczonych na ten cel.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w programie powinny:

-  poddać ocenie energetycznej budynek przed realizacją projektu

-  wykonać modernizację energetyczną budynku na własny koszt w zakresie wynikającym z ww. oceny energetycznej budynku (jeżeli tego rodzaju konieczność wynika z przeprowadzonej oceny energetycznej).

Zgodnie z regulaminem został przyjęty  minimalny standard efektywności energetycznej budynku, spełnienie którego oznacza brak konieczności przeprowadzania modernizacji energetycznej budynku. Warunek ten zostanie spełniony w przypadku, gdy budynek posiada maksymalną wartość wskaźnika EPH+W (nieodnawialna energia pierwotna na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej) nie większą niż 150 kWh/(m² x rok) dla domów jednorodzinnych lub 135 kWh/(m² x rok) dla domów wielorodzinnych. Dodatkowo informujemy iż wsparte projekty muszą skutkować redukcją CO2 co najmniej o 30% w odniesieniu do istniejących instalacji.

Zwracamy się z apelem do  mieszkańców, którzy są zainteresowani wymianą urządzeń grzewczych o składanie ankiet do urzędu gminy do pokoju nr 26.

Formularz ankiety dostępny jest do ściągnięcia poniżej.

Ostateczny termin składania ankiet ustala się na 21 października 2016 roku.

Jednocześnie informujemy iż w przypadku pozytywnej oceny Kart Projektu gmina będzie mogła ubiegać się o środki po ogłoszeniu konkursów przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.