Wiadomości

Czwartek, 16 stycznia 2025

Pyłomierz w Porębie Wielkiej

Spis treści:

Rodzaj pomiarów

Wyniki pomiarów w Porębie Wielkiej

Wpływ pogody na wyniki pomiarów

Pomiar jakości powietrza w poprzednich latach

Porównanie z wynikami pomiarów w Tucznawie w Dąbrowie Górniczej

Wpływ pyłu na zdrowie

Przyczyny zanieczyszczenia powietrza

Stały pomiar jakości powietrza

Informacje dodatkowe

 

Rodzaj pomiarów

Pomiarom podlegało stężenie pyłu zawieszonego PM 10. Pył zawieszony to mieszanina cząsteczek stałych znajdujących się w powietrzu, wraz ze znajdującymi się na nich substancjami, takimi jak: siarka, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie, dioksyny, alergeny. W skład pyłu PM10 wchodzą cząsteczki różnej wielkości, w tym szczególnie groźny dla zdrowia PM2,5.

 

Wyniki pomiarów w Porębie Wielkiej

Pyłomierz zlokalizowany był na Domu Ludowym w Porębie Wielkiej i mierzył stan powietrza od 11 grudnia 2024 r. do 8 stycznia 2025 r. Odczyt był zapisywany automatycznie co godzinę. Wyniki zaprezentowane są na poniższym wykresie.

 

Wykres przedstawiający wyniki pomiarów w Porębie WIelkiej

 

Jak widać wyżej, wyniki pomiarów przez większość czasu znajdowały się w zielonym polu, co oznacza powietrze dobre lub bardzo dobre. Pogorszenie stanu powietrza nastąpiło w dwóch okresach: od godzin popołudniowych 27 grudnia do godziny 21:00 29 grudnia, następnie w godzinach nocnych 4/5 stycznia oraz 6/7 stycznia.

 

Średnia dobowa pomiarów wskazuje na przekroczenie dopuszczalnych norm w ciągu 7 z 29 dni. To 24,1% czasu pomiarów.

 

Wykres przedstawiający wyniki pomiarów w Porębie Wielkiej

 

Szczegółowe wyniki pomiarów pyłomierza w Porębie Wielkiej dostępne są [TUTAJ].

 

Wpływ pogody na wyniki pomiarów

Jak wyglądała pogoda w czasie, gdy pyłomierz znajdował się w Porębie Wielkiej? Czy mogła mieć wpływ na stan powietrza? Poniżej można sprawdzić wykresy archiwalne pochodzące ze strony meteoblue.

 

Wykresy przedstawiające warunki pogodowe

 

Nie jest widoczna korelacja opadów ze stanem powietrza. W okresie pomiarów dwukrotnie temperatura spadła poniżej zera – pomiędzy 11 a 15 grudnia, następnie w dniach 25-27 grudnia. Wilgotność względna utrzymywała się na podobnym poziomie przez cały okres pomiarów. Znaczącą różnicę widać jednak w intensywności wiatru – od 27 do 30 grudnia wiatr był słabszy. Widać tutaj wyraźną korelację z pogorszeniem stanu powietrza. Z uwagi na mniejszy wiatr, zanieczyszczenia nie były rozpraszane, dlatego jakość powietrza w tym okresie uległa pogorszeniu.

 

Pomiar jakości powietrza w poprzednich latach

Na początku ubiegłego roku podobne pomiary wykonywane były w Rajsku – informację o wynikach można znaleźć [TUTAJ]. Dwa lata temu pyłomierz mierzył zanieczyszczenie powietrza w Grojcu i Włosienicy – informację o wynikach można znaleźć [TUTAJ] i [TUTAJ].

 

Porównanie z wynikami pomiarów w Tucznawie w Dąbrowie Górniczej

 W podobnym czasie co w Porębie Wielkiej, drugi pyłomierz Krakowskiego Alarmu Smogowego mierzył stężenie zanieczyszczeń powietrza w Tucznawie w Dąbrowie Górniczej.

 

Wykres przedstawiający wyniki pomiarów w Tucznawie w Dąbrowie Górniczej

 

Jeżeli chodzi o stan powietrza w tym okresie, wypadamy podobnie. Jednak w ciągu trwania pomiarów, w Tucznawie średnie godzinowe stężenie pyłu PM10 przekroczyło 150 µg/m³ częściej niż w Porębie Wielkiej. Średnia dobowa została przekroczona również 7 razy, w tym samym okresie. Wykresy pogodowe nie wskazują na znaczące różnice w tym zakresie pomiędzy wiatrem, temperaturą i opadami.

 

Wykres przedstawiający wyniki pomiarów w Tucznawie w Dąbrowie Górniczej

 

Wpływ pyłu na zdrowie

Wielkość cząstek pyłu PM10 i PM2,5 sprawia, że mogą przeniknąć do płuc, następnie do krwi, a wraz z nią do całego organizmu. Oddychanie powietrzem, w którym przekroczone są stężenia pyłu, nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Wśród najczęściej spotykanych skutków można wskazać choroby układu krążenia, układu oddechowego, astmę i alergie.

 

Przekroczenie stężeń wskazuje na konieczność ograniczenia aktywności na zewnątrz, zwłaszcza w przypadku osób najbardziej narażonych na negatywne skutki zdrowotne – dzieci, młodzież, osoby starsze czy chorujące na choroby układu krążenia i układu oddechowego.

 

Przyczyny zanieczyszczenia powietrza

W Polsce główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest ogrzewanie budynków mieszkalnych przestarzałymi technologiami, opartymi na paliwie stałym, zwłaszcza węglu. Stare kotły i piece są zarówno mało efektywne w porównaniu z nowymi technologiami (tylko część energii pochodzącej z paliwa zostaje rzeczywiście spożytkowana na cel ogrzewania budynku), ale również emitują olbrzymią liczbę zanieczyszczeń wpływających na nasze zdrowie.

 

Kolejnym powodem zanieczyszczenia powietrza jest transport. Korzystanie z pojazdów wyposażonych w silniki spalinowe negatywnie wpływa zarówno na stan powietrza jakim oddychamy, jak i na klimat. Na trzecim miejscu trucicieli znajduje się przemysł. Jednak duże przedsiębiorstwa pracują, a samochody jeżdżą przez cały rok. Ze smogiem borykamy się każdej zimy, co wskazuje, że głównym problemem pozostają nasze własne kominy.

 

Jak to zmienić? Zmieniając ogrzewanie na niskoemisyjne. Warto jednocześnie zadbać o ocieplenie domu, co pozwoli na lepszy komfort cieplny i niższe rachunki. Zapraszamy do kontaktu z pracownikami Urzędu Gminy Oświęcim, w celu sprawdzenia, jakie wsparcie można otrzymać na te działania.

 

Stały pomiar jakości powietrza

W każdym sołectwie gminy Oświęcim zainstalowany jest sensor jakości powietrza Airly. Dzięki temu wszyscy możemy sprawdzać jakim powietrzem w danym momencie oddychamy. Wyniki sensorów można sprawdzić poprzez aplikację „Airly” w telefonie komórkowym oraz na stronie internetowej [TUTAJ].

 

Informacje dodatkowe

Artykuł zrealizowano w ramach projektu „Ekodoradca. Wdrożenie Programu ochrony powietrza w gminie Oświęcim” nr FEMP.02.05-IZ.00-0083/23 w ramach Programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”, Priorytet 2 Fundusze europejskie dla środowiska, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, Typ projektu B. Funkcjonowanie ekodoradców w gminach.

Logotypy projektu

 

Ilustracje w tekście, jeśli nie zaznaczono inaczej, pochodzą ze strony Krakowskiego Alarmu Smogowego - Pomiary.