Oddaj duże elektryczne śmieci online

W ramach ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci rusza nowa usługa dla mieszkańców. Pięć prostych kroków wystarczy, by szybko i w sposób bezpieczny dla środowiska oddać elektryczne śmieci.

 

 

 

Masz w domu zepsutą pralkę, nieużywaną lodówkę albo uszkodzony piekarnik? Wejdź na stronę Elektryczne Śmieci, wypełnij formularz, przekaż sprzęt do recyklingu i zostań przyjacielem pszczół. Usługa skierowana jest do osób fizycznych i stanowi dopełnienie całego systemu, który opiera się na czerwonych pojemnikach oraz odbiorach domowych zgłaszanych poprzez infolinię.

 

Krok po kroku

 

W formularzu należy podać kod pocztowy oraz zaznaczyć rodzaj sprzętu, który chcemy oddać. Może to być duży sprzęt jak pralka, suszarka, lodówka czy telewizor. Gdy wybierzemy np. lodówkę, kolejnym krokiem będzie podanie informacji czy sprzęt jest sprawny oraz czy jego wielkość przekracza 1 m. Uzupełnione dane wystarczy potwierdzić. Następnie, należy podać adres odbioru i dane do kontaktu. Gdy wszystkie informacje zostaną zapisane, potwierdzenie złożenia zamówienia otrzymamy mailowo. Następny etap, to przygotowanie sprzętu do oddania – w umówionym terminie dwie osoby odbiorą duże AGD i przekażą do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Koszt usługi logistycznej niezależnie od ilości oddawanego sprzętu i lokalizacji wynosi 35 zł. Ważne, usługa obecnie jest dostępna tylko w Miastach, które już przystąpiły do projektu Elektryczne Śmieci oraz ze względu na swoją specyfikę cała Aglomeracja Katowicka i Śląsk, bez względu na miejscowość.

 

Mały sprzęt w roli głównej

 

Formularz umożliwia także oddanie małego sprzętu np. komputera, drukarki, tonera, telefonu czy sprzętu IT o niewielkich rozmiarach. Wówczas system, na bazie wskazanej lokalizacji pokaże nam mapę z najbliższymi czerwonymi pojemnikami, do których powinny trafiać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm. „W drodze do pracy, szkoły, sklepu możemy oddać zużyty mały sprzęt niejako „przy okazji”. Jest to rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców, którzy w swoich mieszkaniach i domach mają najróżniejsze nieużywane, zepsute sprzęty na prąd i baterie” – mówi Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci. Co ważne, dodaje Robert Magolon z MB Recycling, przy okazji oddawania zużytego sprzętu wielkogabarytowego możemy przekazać również małogabarytowe urządzenia.

 

Recykling i pszczoły

 

Przekazując elektryczne śmieci do recyklingu, wspieramy jedne z najpożyteczniejszych owadów zapylających. Z części odzyskanych materiałów powstają unikatowe ule z recyklingu. Ich pomysłodawcą jest grafik i pszczelarz Tomasz Waśkiewicz. Pasieki z recyklingu stanęły już w wielu miastach w całej Polsce np. w Częstochowie, Krośnie, Wałbrzychu, Zamościu, Świdniku, Bytomiu i Kielcach. W sumie
w pasiekach z recyklingu mieszka obecnie 1,5 miliona pszczół. Z przekazanych do recyklingu elektrycznych śmieci powstaną kolejne ule, w których zamieszkają pszczoły krainki.

Więcej informacji na stronie:

 

https://elektrycznesmieci.pl/formularz/#/

 

 

 

Powyższe informacje pochodzą z materiałów prasowych MB Recycling i Fundacji Odzyskaj Środowisko.

 

Jednocześnie przypominamy, że zużyty (kompletny) sprzęt RTV, AGD można oddać bezpłatnie do PSZOKu znajdującego się w Oświęcimiu przy ul. Bema 12A (teren ZUK Oświęcim).