Wieś Pełna Skarbów 2013

W piątek i sobotę 20 i 21 września w oświęcimskim OCK miała miejsce kolejna edycja festiwalu "Wieś Pełna Skarbów" organizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Dolina Soły". Przez dwa dni prowadzone były warsztaty rękodzieła artystycznego. Każdy zainteresowany mógł zneleźć coś dla siebie. Malowanie na desce...

 

W piątek i sobotę 20 i 21 września w oświęcimskim OCK miała miejsce kolejna edycja festiwalu "Wieś Pełna Skarbów" organizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Dolina Soły". Przez dwa dni prowadzone były warsztaty rękodzieła artystycznego. Każdy zainteresowany mógł zneleźć coś dla siebie. Malowanie na desce, na szkle, rzeźbienie w glinie, w cieście solnym, wyplatanie z gałęzi brzozy, kaligrafia i wiele, wiele innych. Trzeba przyznać, że z roku na rok festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

W sobotę odbył się konkurs kulinarny pomiędzy czterema gminami: Oświęcim, Kęty, Brzeszcze i Chełmek. Drużyny miały przygotować po jednej potrawie, która od godziny 15:00 była rozdawana przybyłym na festiwal. Degustatorzy mogli oddać jeden glos na wybraną potrawę. Panie z Gorzowa reprezentujące gminę Chełmek smażyły placki ziemniaczane, drużyna z Kęt przygotowała pyszny pasztet, gmina Brzezcze częstowała kapuśniakiem a panie z KGW w Zaborzu reprezentujące gminę Oświęcim raczyły "Zupą MIłosną" z grzankami posmarowanymi masłem czosnkowym.

Po nispełna godzinie konurs został rostrzygnięty. Pierwsze miejsce - kapuśniak, drugie - pasztet. Nasze panie uplasowały się na miejscu trzecim. No cóż, może w przyszłym roku pójdzie lepiej, czego serdecznie życzymy i trzymamy kciuki.

Na życzenie degustujących zamieszczamy przepis na "Zupę Miłosną" z grzankami. Przepis przygotowała przewodnicząca KGW Zaborze p. Bożena Grabowska.


Przed przystąpieniem do gotowania należy:

1. Mieć dobry humor

2. Pozytywną energię

3. Obiekt westchnień

4. Produkty:

- pęczek liści lubczyka

- paczkę mrożonego szpinaku

- cytrynę

- masło

- śmietanę

- wywar z kości i jarzyn

- bagietkę

- czosnek

Sposób wykonania potrawy:

Ugotować wywar z kości i jarzyn. Przecedzić. Do klarownego wywaru włożyć pokrojone liście lubczyka i gotować. Na łyżce masła dusić szpinak, miękki wlać do wywaru z lubczykiem. Całość zmiksować. zabielić i doprawić do smaku kilkoma kroplami cytryny, solą, cukrem. Czosnek z solą utrzeć na masę, dodawać masło i dokładnie wymieszać. Pokroić bagietkę na kromeczki. Smażyć je bez tłuszczu. Posmarować grzanki.

Teraz potrawa jest gotowa. Podawać obiektowi westchnień i poczekać na reakcję. 

 

 

 

Tagi