Wiadomości

Wtorek, 22 marca 2016

Andrzej Marek Grabowski we Włosienicy

   Z okazji Dnia Pisarza w środę 16 marca 2016 r. na zaproszenie Gminnej Biblioteki do filii bibliotecznej we  Włosienicy zawitał Andrzej Marek Grabowski, popularny scenarzysta, pisarz, pedagog i przede wszystkim słynny Pan Tik Tak z kultowego w latach osiemdziesiątych programu TVP, założyciel zespołu wokalno-muzycznego „Fasolki” istniejącego do dziś. Obecnie głównym zajęciem gościa jest pisanie książek dla dzieci i to był główny powód spotkania  Odbyło się ono na terenie szkoły, bo tam są świetne warunki dla zgromadzenia licznej widowni. Sala, gdzie został oficjalnie  powitany przez dyrektora Szkoły, została rewelacyjnie przygotowana do wizyty. Zadbała o to P. Małgorzata Dutka, bibliotekarka szkolna.

 

Autor nie miał absolutnie żadnego problemu z nawiązaniem kontaktu z uczestnikami spotkania, a ci bezbłędnie wyczuli, iż darzy ich od początku wielką sympatią. Nietrudno było wychwycić, iż wszystko co robi w życiu, robi z autentyczną pasją i sprawia mu to nieustającą frajdę. Stworzyło to odpowiednią atmosferę do dyskusji. Wdawało się, że pytaniom nie będzie końca. Autor cierpliwie na nie odpowiadał, a potem długo składał autografy z dedykacjami. Niektórzy oprócz dedykacji otrzymali zabawne rysowane historyjki.

 

Niespodzianką spotkania stali się bezapelacyjnie kukiełkowi bohaterowie programów telewizyjnych. Na scenie pojawił się kot Budzik, Kulfon i potwory: Bezkajku i Szefuńcio. Dzieciaki mogły ożywić kukiełki udzielając im głosu. Zabawa w aktorstwo była dla wielu niezwykłym wyzwaniem.

 

W sposób rewelacyjny gość opowiadał  o tworzonych przez siebie książkach. Spod jego pióra wyszły "Dziwne historyjki", "Pirat Jędruś", "Zenek i mrówki" czy "Afera smoka Nudożera"; jest też przygodowo-instruktażowa książka dla najmłodszych o tym, jak należy dbać o psa, czyli „Instrukcja obsługi pieska Jacósia”.

 

Przyjemność czytania tekstów Grabowskiego i edukacja płynąca z jego twórczości , to główne powody popularności  jego książek. Jak sam mówi: Już jako student myślałem o twórczości dla dzieci, a jeszcze wcześniej o pisaniu. Ponieważ jednak zacząłem pracę w telewizji, najzwyczajniej nie miałem na to czasu. Po latach wróciłem do tego mojego marzenia. Na szczęście znalazłem wydawców oraz czytelników. (...)

 

Ważnym momentem spotkania było wręczenie przez pisarza dyplomów i książek z autografem, najlepszym czytelniczkom Biblioteki Publicznej we Włosienicy w 2015 roku: Ani Wierzbickiej i Gabrysi Piwowarczyk. Małgorzata Rozner,  bibliotekarz z Filii GBP, podkreśliła wpływ czytania na rozwój intelektualny dzieci, na ich umiejętność komunikowania się, na pamięć, kreatywność i pomysłowość. Przy okazji padło zaproszenie do korzystania ze zbiorów miejscowej placówki.

 

M.R.