Wiadomości

Wtorek, 24 listopada 2015

„Złote Usta” już po raz dziesiąty!

   

    „Dzisiejszy dzień ma być  świętem książki i czytelnictwa, świętem twórcy, czyli autora i odbiorców literatury, czyli czytelników”- takimi słowami Barbara Gasidło, Dyrektor GBP w Grojcu, rozpoczęła coroczny Międzygminny Konkurs Pięknego czytania „O Złote Usta”.

 

 

 

 

 

 

 

 

    19  listopada,  w Sali Domu Ludowego w Porębie Wielkiej, spotkali się uczniowie klas gimnazjalnych z czterech gmin: Gminy Oświęcim, Polanki Wielkiej, Osieka i Przeciszowa, aby wziąć udział w X edycji tego właśnie konkursu, edycji jubileuszowej. Książką konkursową był „Syn złodziejki” Grażyny Bąkiewicz. Autorka książki zasiadła również w jury, aby razem z Jadwigą Szczerbowską – Dyrektorem OKSiR Gminy Oświęcim, Jadwigą Badowską – Buczak – Dyrektorem Biblioteki w Auschwitz-Birkenau oraz Anną Gałgan – Pracownikiem Galerii Książki w Oświęcimiu, oceniać zmagania czytających. Każdą gminę reprezentowało trzech uczestników.

 

 

 

    

 

 

 

     Po części konkursowej, jury zajęło się ustaleniem werdyktu, a przybyła do Poręby młodzież, spotkała się z Grażyną Bąkiewicz na spotkaniu autorskim.

 

 

    

 

 

     Spośród dwunastu czytających, jury konkursowe wybrało Mistrza Czytania roku 2015. Okazał się nim Michał Momot, reprezentant Gminy Oświęcim, który przyjechał z Gimnazjum nr 1 w Rajsku. Drugie miejsce przypadło Julii Konarczak z Osieka, a trzecie Mikołajowi Oleś z Przeciszowa - Podlesia.  Przyznano także trzy wyróżnienia: Marynie Drabczyk z Gimnazjum w Zaborzu, Aleksandrze Chwierut z Gimnazjum w Rajsku i Zuzannie Sikorze z Polanki Wielkiej.

 

 

 

 

 

      Konkurs odbywał się pod patronatem Wójta Gminy Oświęcim i to z Jego rąk właśnie zwycięzcy otrzymali bony książkowe, a wszyscy pozostali nagrody pocieszenia. Wójt Albert Bartosz pomógł nam też zapalić świeczki na torcie urodzinowym, którego mogli skosztować wszyscy obecni na naszym spotkaniu. Trochę powspominaliśmy: „Pomysł Konkursu zainicjowały 10 lat temu dwie biblioteki gminne w Grojcu i Osieku, a po roku do tego grona przystąpiły dwie kolejne sąsiednie Gminy Polanka Wielka i Przeciszów. Od paru lat jest nas zatem czworo, jak 4 strony świata, jak cztery koła u wozu, cztery kąty w pokoju… albo pełny skład do brydża.”- mówiła Barbara Gasidło, inicjatorka i pomysłodawczyni Pięknego Czytania.

 

  

 

      Biblioteki radują się, że konkurs cieszy się taką popularnością wśród młodzieży i mają nadzieję na kolejne 10 lat Pięknego Czytania.

 

Autor: Katarzyna Chowaniec- Bakalarska

Fot. Marcelina Dominiec, Rafał Lorek