Czytanie jest „trendy”

Powszechna opinia o tym, że czyta się coraz mniej, jest chyba mocno przesadzona. Uczestnicy IX Międzygminnego Konkursu Pięknego Czytania „O Złote Usta” udowodnili to nam wszystkim. Poziom czytania był bardzo wysoki, co jest bardzo zadawalające tym bardziej, że czytały dzieci bardzo małe – uczniowie klas I-IV.

Piękne Czytanie w tym roku odbyło się w Grojcu, w świeżo odnowionej sali budynku miejscowego Domu Ludowego. Organizatorzy konkursu: Gminna Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu z/s w Grojcu, Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie, Gminne Centrum Kultury w Polance Wielkiej oraz Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku, zgłosili do czytania szesnaście osób. Przedmiotem konkursu była książka Renaty Piątkowskiej „Opowieści z piaskownicy”.

Spośród wszystkich uczestników, jury konkursowe w składzie : Stanisława Niedziela – pracownik MBP w Oświęcimiu, Jadwiga Szczerbowska-dyrektor OKSiR Gminy Oświęcim, oraz Ewa Orzechowska –pracownik OK Brzeszcze, wyłoniło jednego Mistrza Czytania, którym został Filip Mendyk z Grojca. Trzy główne nagrody przypadły również:  Oliwii Zając z Piotrowic, Mikołajowi Kimak z Przeciszowa-Podlesia oraz Nicoli Mitoraj z Osieka. Ponadto wyróżniono cztery osoby: Martynę Handzlik z Polanki Wielkiej, Bartłomieja Puskarczyk z Włosienicy, Kamilę Krawczyk z Osieka oraz Edytę Lasek z Brzezinki.

Nagrody wręczała osobiście pisarka Renata Piątkowska, która po rozdaniu nagród spotkała się z uczestnikami konkursu oraz z klasami czwartymi grojeckiej szkoły podstawowej. Pisarka była szczerze zachwycona pomysłem naszego konkursu czytelniczego i uznała, że jest to świetna promocja czytania.

Autor: KaBa

Foto: Rafał Lorek