Paderewski i Dmowski z wizytą u II A.

Bohaterami spotkania z klasą II byli Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski.

 

Pierwszy z nich to człowiek niesamowicie uzdolniony muzycznie, który podczas koncertów, a tych było niemało i niemalże w każdym zakątku świata prosił o wsparcie Polski, aby suwerenność ukochanej ojczyzny stała się faktem. Nazywany „czarodziejem klawiatury” przyciągał tłumy na swoje występy, co znakomicie rozsławiało imię kraju świetnego pianisty. Bardzo pracowity, nawet w podróży nie ustawał w ćwiczeniach „na sucho”. W czasie tournée po Australii obdarowany oryginalnym prezentem -  papugą, która potrafiła rozczulać wirtuoza do łez. 

 

Roman Dmowski, to kolejny wielki patriota pragnący niezależności Polski. Postać nietuzinkowa, bardzo krytyczny wobec wad innych osób, elegancki nie tylko w czasie uroczystości ale i w zwykłe dni, poliglota, wolący zacisze biblioteki niż wystawne bale.

 

To tylko garstka informacji o postaciach tak nieszablonowych, o których mogli usłyszeć uczniowie w czasie wykonywania prac plastycznych z naszymi bohaterami w roli głównej. Łączenie kropek, aby sprawdzić gdzie znajduje się orzeł i co z tego dalej wynikło- to kolejne zadanie przypominające legendę o Lechu, Czechu i Rusie i pierwszej stolicy Polski. Wspólne czytanie tekstu „Polska”z obrazkowymi zagadkami  i żartobliwego „Gruba ryba” autorstwa Grzegorza Kasdepke zakończyło   spotkanie z przesympatycznymi uczniami Szkoły Podstawowej w Rajsku.

 

M.Pawlusiak

 

 

Podczas zajęć dzieci korzystały z  publikacji pod tytułem: „Biało-czerwony zeszyt kreatywny. Historia. Tradycja. Symbole.”, tekst: Katarzyna Turewicz, ilustracje: Katarzyna Urbaniak

Tagi

GALERIA