Łączy nas pamięć...

 

   Czesław Miłosz w swoim słynnym wierszu „Campo di Fiori” pisał:

„..Wspomniałem Campo di Fiori
W Warszawie przy karuzeli,                                                                                                                                   

W pogodny wieczór wiosenny,
Przy dźwiękach skocznej muzyki…”
.

 

 

   Swój wiersz datowany na Wielkanoc 1943 poświęcił ginącym w warszawskim getcie Żydom. Nawoływał o pamięć dla poległych tam bezbronnych istot,  a słowa Noblisty brzmią nam w głowach jak echo. 19 kwietnia mija 75 rocznica powstania w getcie warszawskim. W słoneczny kwietniowy dzień pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Grojcu wraz z klasą III „b” i jej wychowawcą Małgorzatą Chwierut, przeszli ulicami Grojca i przypominając napotkanym ludziom o dzisiejszej rocznicy, przypinali im żółte żonkile –symbol powstania w getcie warszawskim. Głośno skandowali motto dnia dzisiejszego: „Żeby było mniej zła, trzeba czynić więcej dobra”.

   Żonkile są wykonywane z żółtego papieru, składanego według szablonu wysyłanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN- muzeum  co rok koordynuje „Akcję Żonkil” na terenie całej Polski. Szablon trafił w ręce uczniów klasy III „B” i powstały żółte kwiaty pamięci. Przed wyjściem „w teren” pracownica Biblioteki, Katarzyna Chowaniec-Bakalarska przeprowadziła pogadankę z dziećmi na temat getta i czasów, w których przyszło ludziom wtedy żyć. Dzieci wykonały także prace plastyczne, inspirowane poprzedzającą akcję lekcją.

   Akcja powtarzana jest przez Bibliotekę wespół z oświęcimskim MDSM-em  już trzeci raz po to, by ocalić od zapomnienia ludzi, którzy zginęli w bohaterskiej walce podczas powstania, ale też wszystkich tych, którzy zostali starci z powierzchni ziemi przez nieubłaganą machinę śmierci i nienawiści.  Musimy pamiętać o tych strasznych czasach przez wzgląd choćby na to, by nigdy więcej tak straszne rzeczy się nie powtórzyły.

Dziękujemy naszym wspaniałym wolontariuszom z klasy III „b” i Pani Małgorzacie Chwierut za ogromne zaangażowanie i dążenie do tego, by pamięć o wydarzeniach z 19 kwietnia 1943 roku ocalić od zapomnienia.

  

  

Tagi

GALERIA