Brzezinka – Dzień Patrona Szkoły Podstawowej

26 stycznia 2012 roku w Szkole Podstawowej im. Pomnik Dzieci Więźniów Oświęcimia w Brzezince obchodzono Dzień Patrona Szkoły, który zbiega się z dniem wyzwolenia KL  Auschwitz - Birkenau ogłoszonym przez Radę Narodów Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu ...
26 stycznia 2012 roku w Szkole Podstawowej im. Pomnik Dzieci Więźniów Oświęcimia w Brzezince obchodzono Dzień Patrona Szkoły, który zbiega się z dniem wyzwolenia KL  Auschwitz - Birkenau ogłoszonym przez Radę Narodów Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu.


Z okazji tej uroczystości w szkole zagościli byli więźniowie KL Auschwitz - Birkenau, którzy jako dzieci po powstaniu warszawskim zostali wywiezieni do Brzezinki. Są to członkowie Warszawskiego Koła Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych i Auschwitz - Birkenau. Delegacji przewodniczyła Pani Prezes koła Wiesława Borysiewicz. W uroczystości uczestniczyły również władze gminy Oświęcim  z  panią wójt Małgorzatą Grzywą i przewodniczącym Rady Gminy Piotrem Śreniawskim. Pani Agata Dybczak wieloletni współpracownik Rady Rodziców przy SP w Brzezince, a obecna radna podarowała uczniom cenną pamiątkę, którą są bajki pisane dla dzieci przebywających w obozie w czasie wojny. Na spotkaniu swoją obecnością zaszczycił nas również ksiądz proboszcz parafii w Brzezince Józef Święcicki, sołtys wsi Brzezinka Andrzej Ryszka i przewodniczący Rady Rodziców Łukasz Buczek.


   W ramach współpracy z Międzynarodowym Centrum Dialogu i Modlitwy w obchodach święta szkoły wziął udział ksiądz dr Manfred Deselaers, który w ubiegłym roku promował szkołę na Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Salzburgu poświęconej zagadnieniu losu dzieci w czasie wojny.


   Po powitaniu gości i wystąpieniu dyrektor szkoły mgr Agaty Kowol głos zabrała Pani Wiesława Borysiewicz, która dziękując za zaproszenie, skierowała do dzieci słowa podziękowania  i uznania za wkład społeczności szkolnej w kultywowanie pamięci o  ofiarach obozu w Brzezince. Następnie była więźniarka - Pani Janina Rekłajtis opowiedziała wzruszającą historię znalezionej przez nią w obozie kromki chleba. Było to wspomnienie, którego dzieci wysłuchały w skupieniu i ze wzruszeniem.


   Głos zabrała także Pani Wójt gminy Oświęcim.  W swoim przemówieniu odwołała się do słów byłej więźniarki mówiących o traumatycznych przeżyciach obozowego koszmaru.


   Po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego uczniowie klas IV i VI pod opieką mgr Katarzyny Krzoski zaprezentowali montaż słowno - muzyczny. Po nich przyszedł czas na drugoklasistów przygotowanych przez mgr Edytę Czerwienkę  i zerówkowe „Wiewióreczki” prowadzone przez mgr Annę Dziędziel.  Nasi goście nagrodzili ich występy gromkimi brawami.


Uroczystość zakończyła się  złożeniem kwiatów pod urną z prochami w Szkolnej Izbie Pamięci.


Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać za rok w jeszcze większym gronie niż uwiecznionym na fotografii.

 


Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z uroczystości


Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii zdjęć

 

 

Na zdjęciu od lewej:
ks. Józef Święcicki, Jacek Nadobny, Barbara Doniecka, Danuta Balcerzak, Wiesława Borysiewicz, Agata Dybczak, Agata Kowol, Stefan Sot, Janina Rekłajtis, Małgorzata Grzywa, Andrzej Ryszka, Sabina Nawara, Piotr Śreniawski, Łukasz Buczek, Irena Jaszczuk, ks. Manfred Deselaers, Eugeniusz Dąbrowski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi