Bądźcie silni i niezłomni, czyli nowy rok szkolny czas zacząć

W roku szkolnym 2011/2012 w 15 placówkach oświatowych gminy Oświęcim (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja) naukę rozpoczęło 2017 młodych ludzi ...


 

W roku szkolnym 2011/2012 w 15 placówkach oświatowych gminy Oświęcim (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja) naukę rozpoczęło 2017 młodych ludzi.

 

Gminne uroczystości z okazji inauguracji nowego roku szkolnego odbyły się w Gimnazjum Gminnym nr 1 im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku. Poprzedziła je msza św. w miejscowym kościele.

 

Gościem tutejszego grona pedagogicznego i gimnazjalistów była Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa. W okazałej hali sportowej powitała wszystkich zebranych, po czym skierowała słowa otuchy przede wszystkich do pierwszoklasistów. Patrząc na ich niewyraźne miny życzyła wytrwałości w dążeniu do celu, rozwijania talentów. – Bądźcie silni i niezłomni, aby wzmacniać tych, którzy są słabi – podkreśliła. Wyraziła nadzieję, że nowy rok szkolny będzie dla wszystkich czasem owocnej współpracy.

 

Dyrektor Gimnazjum Gminnego w Rajsku Wiktoria Czernicka w swoim wystąpieniu sporo miejsca poświęciła historii. Przypomniała o tragicznej w naszych dziejach dacie 1 września 1939 r., gdy zamiast do szkół młode pokolenie Polaków musiało zacząć walczyć o przetrwanie w obliczu niemieckiej nawały. Wspomniała także o przyjaciołach rajskiej szkoły, którym przyszło żyć w tych trudnych czasach.

 

Trzecioklasistka Anna Zima zdradziła nam, że powrót do szkolnych ław nie był najłatwiejszy. – Miałam udane wakacje, dużo się działo – powiedziała z uśmiechem.

 

Przed Anią i jej rówieśnikami czas wytężonej pracy zwieńczony egzaminem na koniec szkoły. To on zdecyduje o dalszej przyszłości.

 

Mam nadzieję, że w tym roku poprawię się w nauce i dobrze zdam egzamin gimnazjalny. Na razie nie myślałam o tym, do którego liceum będą chciała się dostać – wyznała gimnazjalistka z Rajska.

 

 

***

 

W 18 oddziałach sześciu gminnych przedszkoli bawić się i uczyć będzie łącznie 439 młodych osób. W Brzezince – 64 dzieci, w Grojcu – 101 dzieci, w Porębie Wielkiej – 77 dzieci, w Rajsku – 54 dzieci, we Włosienicy – 69 dzieci, a w Zaborzu – 49 dzieci. Do tego trzeba doliczyć jeszcze 25 dzieci z przedszkola samorządowego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Harmężach.

 

Z kolei w gminnych podstawówkach nowy rok szkolny powitało 963 uczniów. Najwięcej, 189, w placówce w Babicach. W Brzezince – 164 uczniów, w tym 22 osób w klasie „0”. W Grojcu – 180 uczniów, w Porębie Wielkiej – 116 uczniów, we Włosienicy – 148 uczniów, w Rajsku – 111 uczniów, w Harmężach – 55 uczniów.

 

W dwóch gminnych gimnazjach w ławkach zasiadło w nowym roku szkolnym 615 gimnazjalistóww Rajsku 225 uczniów, a w Zaborzu 390.

 

Tylko kilku rodziców zdecydowały się zapisać swoje sześcioletnie pociechy do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Szczegółowe dane będą znane w przyszłym tygodniu.

 

Kilkudziesięciu uczniów skorzystało z rządowego programu pomocowego „Wyprawka szkolna 2011”. – Na ten cel gmina otrzymała I transzę środków w kwocie 8,1 tys. zł – przybliża Krzysztof Szpara, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli Gminnych.

 

Planowana II transza wyniesie blisko 2 tys. zł. Wyprawką objęto, wstępnie, 42 uczniów, w tym 4 niepełnosprawnych.

 

 

 

 

Tagi