Obowiązki w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych

Wójt Gminy Oświęcim przypomina właścicielom nieruchomości o obowiązkach w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych, wynikających z ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

 

Wójt Gminy Oświęcim przypomina właścicielom nieruchomości o obowiązkach w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych, wynikających z ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 250) oraz Uchwały NR XXXIV/246/12 Rady Gminy Oświęcim z dnia 12 grudnia 2012 r., w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Oświęcim (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z 2012 r., Nr 73, poz. 58) zmienionej Uchwałą NR XLIII/331/13 Rady Gminy Oświęcim z dnia 25 września 2013 r., w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Oświęcim (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z 2013 r., poz. 5953).

 

  1. W przypadku gdy podłączenie do sieci kanalizacyjnej jest technicznie bądź ekonomicznie nieuzasadnione, nieruchomość powinna być wyposażona w szczelny osadnik na nieczystości ciekłe lub przydomową oczyszczalnię ścieków.
  2. Osadniki na nieczystości ciekłe powinny być opróżniane nie rzadziej niż raz na dwa miesiące, przy czym nie można dopuścić do przepełnienia się urządzeń do gromadzenia nieczystości ciekłych.
  3. Nieczystości powinny być odbierane przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na świadczenie usług w zakresie odbioru nieczystości ciekłych, z którym właściciel nieruchomości winien podpisać umowę na korzystanie z usług w powyższym zakresie.
  4.  Właściciele nieruchomości są zobowiązani do okazania powyższych umów oraz rachunków za wywóz nieczystości ciekłych, na wezwanie Wójta Gminy Oświęcim.
  5.  Kto nie wykonuje powyższych obowiązków, podlega karze grzywny
     


Jednocześnie przypominam, o wynikającym art. 152 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity: Dz. U. 2013 r. poz. 1232 z późn. zm. ) oraz z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U. z 2010 r., Nr 130, poz. 880), obowiązku zgłoszenia zamiaru eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków:
 

  1. Zgłoszeniu podlegają oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód.
  2. Organem właściwym do przyjęcie zgłoszenia eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Oświęcim jest Wójt Gminy Oświęcim.
  3.  W przypadku przekroczenia ram zwykłego korzystania z wód, konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Przekracza się ramy zwykłego korzystania z wód m. in. w przypadku: korzystania z oczyszczalni na potrzeby działalności gospodarczej lub gdy oczyszczone ścieki wprowadzane będą do wód lub do ziemi w ilości przekraczającej 5m3/d.
  4. Eksploatujący oczyszczalnię jest obowiązany do dokonania zgłoszenia przed rozpoczęciem jej eksploatacji. Do rozpoczęcia eksploatacji oczyszczalni można przystąpić, jeżeli Wójt Gminy Oświęcim w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.
  5. Eksploatujący jest obowiązany przedłożyć Wójtowi Gminy Oświęcim informację o rezygnacji z rozpoczęcia albo zakończenia eksploatacji, lub informację o zmianie danych ze zgłoszenia. Zgłoszenia takiego należy dokonać w terminie 14 dni od dnia rezygnacji z podjęcia działalności albo zaprzestania działalności lub zmianie danych.
  • Więcej informacji oraz wniosek do pobrania –

http://bip.malopolska.pl/ugoswiecim/Article/get/id,1033054.html