Wiadomości

Wtorek, 10 lutego 2015

Gmina wyciąga dłoń do przedsiębiorców

Strategia współpracy Gminy Oświęcim z partnerami biznesowymi – to ma być impuls, który wyzwoli energię i pobudzi do działania zarówno już prowadzących biznes, jak i tych, którzy o tym dopiero myślą. Szczegóły dokumentu mającego ułatwić prowadzanie interesów w naszej gminie poznaliśmy 5 lutego w Porębie Wielkiej.

Tego dnia wójt Albert Bartosz wraz ze swoimi współpracownikami zaprosił lokalnych przedsiębiorców na spotkanie noworoczne w Domu Ludowym w Porębie Wielkiej.
Gospodarz spotkania i Anna Fajfer, specjalistka od projektów kluczowych w naszej gminie zdradzili szczegóły strategii.
– Gmina Oświęcim wyciąga ręce do przedsiębiorców chcąc wskazać im źródła, z których będą mogli czerpać fundusze na rozwój firm – powiedziała Anna Fajfer, która specjalizuje się m.in. w wyszukiwaniu i pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, w tym unijnych.

Albert Bartosz powiedział, że zanim jeszcze został wójtem, zrobił rozeznanie na rynku biznesowym w Gminie Oświęcim. – Już wcześniej docierały do mnie sygnały, że organizowane w poprzednim okresie programowania szkolenia dla biznesu nie są robione najlepiej – stwierdził wójt, podkreślając, że w obecnym rozdaniu środków unijnych szkolenia mają odpowiadać oczekiwaniom przedsiębiorców, a nie być przysłowiową sztuką dla sztuki.

Poprawie ulec ma współpraca biznesu z Powiatowym Urzędem Pracy. Temu będzie służyć utworzenie banku danych, w którym znajdą się informacje od przedsiębiorców, jakich pracowników w danej chwili potrzebują, o jakim profilu i umiejętnościach.
– Jeżeli na rynku pojawi się specjalista, na którego będzie akurat zapotrzebowanie wśród lokalnych podmiotów, powiadomimy o tym niezwłocznie, korzystając z informacji z pośredniaka – tłumaczył Bartosz.
Powstanie również gminna baza danych. Lokalni przedsiębiorcy będą mogli określić czego oczekują od samorządu, na co chcą dostać unijne wsparcie, jakie obszary działania ich interesują.
– Na tym skończy się wasza rola. My przejmiemy obowiązek obserwowania rynku, kiedy pojawią się interesujące was propozycje, a wy za to oddacie nam jednego człowieka ze skrzynką mailową do kontaktów, żebyśmy mogli wam przesłać potrzebne informacje – wytłumaczył swoją ideę wójt.

Albert Bartosz i Anna Fajfer zgodnie podkreślali, że Gmina Oświęcim ma ambicję, by stać się samorządem przyjaznym biznesowi.
– Chcemy wspierać w szczególny sposób małe i wchodzące na rynek firmy, między innymi poprzez zróżnicowanie stawek za czynsz w lokalach – wyjawił wójt.

Szeroko konsultowane mają być przygotowywane w Urzędzie Gminy projekty i plany rozwoju. – Aktywność musi wystąpić po obu stronach. Mówiąc wprost, chcemy nie tylko dawać od siebie, ale i mamy oczekiwania w stosunku do Państwa – stwierdził sternik naszej gminy, prosząc przedsiębiorców o zrzeszanie się w czymś na kształt lokalnej izby gospodarczej.

Anna Fajfer wyznała, że ze strony Urzędu Gminy przedsiębiorcy mogą liczyć na szybką ścieżkę, tak by niezbędne procedury odbywały się bez zbędnej zwłoki i zmierzały do oczekiwanego przez ludzi biznesu finału.

Po zakończeniu prezentacji strategii na scenę wkroczył Marcin Boiński, wokalista i gitarzysta, laureat prestiżowej nagrody „Dobrego Ducha” przyznanej mu przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Człowiek o wielkim sercu i głębokiej wrażliwości. Pan Marcin zagrał zarówno własne kompozycje, jak i autorskie wersje znanych przebojów, m.in. grupy Golden Life i Marka Grechuty.
Na koniec części oficjalnej wzniesiono toast za pomyślność mieszkańców, w tym szczególnie lokalnych przedsiębiorców. Wójt Albert Bartosz życzył przedsiębiorcom – jako pracodawcom, a zarazem mieszkańcom Gminy Oświęcim wszelkiej pomyślności, rozwoju zarówno w obszarze zawodowym, jak i w życiu rodzinnym.
– Życzę Państwu spełnień i dopełnień. Spełnień w tych obszarach, w których najbardziej Wam zależy, a dopełnień od ludzi, którzy są Wam bliscy. Wszystkiego dobrego!