Wiadomości

Poniedziałek, 10 listopada 2014

Na ten dzień czekały pokolenia


Gminne uroczystości z okazji 96. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości zorganizowano w piątek 7 listopada w Gimnazjum Gminnym nr 1 w Rajsku.

 

W imieniu wójt Małgorzaty Grzywy ważne słowa do dzieci i młodzieży skierował Robert Dziuba, sekretarz Urzędu Gminy Oświęcim. Przypomniał, iż 11 listopada to dzień Święta Narodowego, czas radości z odzyskania umiłowanej ojczyzny, czas wielkiego powrotu nadziei Polaków.

 

– Na ten dzień czekały pokolenia, czekali nasi pradziadowie, nieustannie ze łzami w oczach wypowiadając słowa: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. To, co wydawało się niemożliwe, stało się rzeczywistością. Przyszła nagle, pełna nadziei, pełna wiary wolna, niepodległa Polska. Chyląc czoła pamiętamy o bohaterach Narodu Polskiego z powstania listopadowego i styczniowego, o bohaterach wszystkich walk niepodległościowych, którzy za naszą ojczyznę oddali to co mieli najcenniejsze - własne życie – powiedział Robert Dziuba.

 

– Walczymy (...) każdego dnia o Niepodległą Polskę, zgodną z zasadami, których wartości moralne i duchowe są rzeczą nadrzędną, o Polskę uczciwą i sprawiedliwą, dbającą o każdego człowieka. Naszą Polskę! – dodał na koniec przemówienia sekretarz UG.

 

Bardzo ciekawy program artystyczny nawiązujący do przełomowych dla Polaków wydarzeń z ostatnich 100 lat zaprezentowała młodzież z gimnazjum w Rajsku. Złożyły się nań pieśni niepodległościowe z okresu obu wojen światowych, utwory rockowe z ostatnich kilkunastu lat oraz... hip-hopowe układy taneczne wykonane przez tutejszych gimnazjalistów. Program przygotowali: Zofia Kanclerz, Jarosław Cieciak, Renata Patyk, Marcin Skwarczyński, Dawid Szewczuk oraz pracownicy obsługi.

 

Po zakończeniu występów swoich podopiecznych, dyrektor gimnazjum Wiktoria Czernicka wręczyła podziękowania w formie dyplomów dla osób, które pomogły w organizacji Dnia Patrona Szkoły.

 

Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w naszej gminie było oddanie hołdu w miejscu pochówku 83 żołnierzy polskich, ofiar walk Boju pod Rajskiem na początku września 1939 r. Przed pamiątkową tablicą upamiętniającą to tragiczne wydarzenie liczne delegacje reprezentujące gminne jednostki i organizacje społeczne złożyły wiązanki kwiatów.